DÜNYADA her yıl binlerce çocuk, kan kanseri olarak da bilinen lösemi hastalığına yakalanıyor. Küçük çocuklar için oldukça zorlu bir tedavi süreci bulunan löseminin farkındalığına, tedavi gören çocukların morallerinin yüksek tutulmasına dikkat çekmek için her yıl 2-8 Kasım tarihlerinde Lösemili Çocuklar Haftası ile bilinçlendirme yapılıyor.

lösem

KANSER VAKALARININ YÜZDE 35’İNİ OLUŞTURUYOR

Kan kanseri olarak da adlandırılan, özellikle çocuklar arasında yaygınlığı ile bilinen lösemi; kemik iliği kaynaklı. Kan üreten kök hücrelerin çeşitli nedenlerden dolayı gelişmesinin duraklaması ya da aşırı derecede kontrolsüz olarak çoğalmasına deniyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, çocukluk çağındaki kanser vakalarının yüzde 30'unu oluşturan löseminin nedenlerini uzmanlar henüz tam olarak açıklayamıyor. Yapılan bazı çalışmalar; genetik yatkınlıkların, radyasyonun, benzen ve türevlerinin, böcek ilaçları gibi kimyasal maddelerin, bazı kalıtsal ve viral hastalıkların lösemiye sebep olabileceğini göstermektedir.

lösemeli 1

LÖSEMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Lösemi belirtisi olarak halsizlik ve yorgunluk, gece terlemeleri, ateş, iştahsızlık ve kilo kaybı ile birlikte lenf düğümlerinde şişme, tekrarlayan burun kanamaları, sık yaşanan enfeksiyonlar ve kolayca morarmalar kan kanseri belirtisinin bulgularıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, tüm çocukluk kanserleri göz önüne alındığında bu kanserlerin yaklaşık yüzde 30’unun lösemi olduğu görülmektedir. Çocukluk çağı kanserleri ve lösemi sıklıkla 2-5 yaş ya da 5-10 yaş aralığında görülmektedir. Çocuklarda löseminin çok kapsamlı klinik bulguları olsa da bazı belirtiler hastalığı daha çok ele verir. Çocuklarda lösemi belirtileri şöyle sıralanabilir: İştahsızlığa bağlı hızlı kilo kaybı, cilt renginde solukluk, vücutta morluklar, karında şişlik, eklem ağrıları ve uzun süre devam eden ateş.

7 KASIM’DA HERKES TURUNCU GİYECEK!

Lösemili çocuklar için farkındalık oluşturmayı amaçlayan Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), bu yıl 2-8 Kasım'da gerçekleştirilecek olan Lösemili Çocuklar Haftası'nda löseminin sembol rengi turuncu ile farkındalık yaratacak. LÖSEV 7 Kasım’da lösemili çocuklara destek olmak için herkesi turuncu giymeye davet ediyor. Ayrıca Türkiye'nin dört bir köşesinde sembol binalar, ışıklandırmalarla turuncuya boyanacak. HABER/ÇİĞDEM KORKA