Bir zamanlar Lykia'nın esrarengiz diyarında, kayalıklar arasında bir inci gibi parlayan Antiphellos... Adı "kayalıklı yerin karşısındaki yer" anlamına gelen bu antik kent, zaman içinde tarih ve ticaretin izlerini taşıyan muhteşem bir geçmişe sahip.

LYKİA BİRLİĞİ'NDE ANTİPHELLOS

Lykia'nın gizemli atmosferinde, Antiphellos adıyla anılan bu kent, Lykia Birliği'nin önemli üyelerinden biriydi. İsmini "Phellos’un karşısındaki yer" olmasından da alırdı. Phellos'un kuzeyinde yer almasıyla birlikte, bu antik kent, İ.Ö. 6. yüzyıldan beri köklü bir yaşam sürdürüyordu.

Blog2Kapakaasda

Hellenistik Dönem'in gelmesiyle birlikte, ticari girişimler Antiphellos'ta önem kazandı. Ana şehir Phellos'un gerilemesine karşın, Antiphellos hızla gelişerek, Roma İmparatorluğu döneminde önemli bir liman kenti haline geldi.

ANTİPHELLOS'UN ALTIN ÇAĞI

Roma İmparatorluğu'nun etkisi altında, Antiphellos gücünü sedir ağacı ticareti ve süngercilik gibi faaliyetlerle artırdı. Phellos'un limanı olma durumundan ayrılarak, zengin ve gelişmiş bir şehir haline geldi.

Kaş ilçesi içinde bulunan Antiphellos Antik Kenti'nin izleri, ilçenin çevresinde ve doğu-batı doğrultusunda uzanan yarımadada görülüyor hala. Helenistik sur kalıntıları, limana bakan yerde yer alan kilisenin güneydoğusunda, tapınak kalıntıları ve tiyatro gibi görkemli yapılarla birlikte günümüze kadar ulaşmış.

Antiphellos Antik Kenti Tarihi Hakkinda Bilgi Ziyaret Saatleri Giris Ucretidsada

DENİZE CEPHELİ TİYATRO

Antiphellos'un en göz alıcı eserlerinden biri olan tiyatrosu, Akropolis tepesinin güneyinde yer alıyor. Yamaca yaslanmış 3000 kişilik bu tiyatro, onlarca oturma sırasıyla denize doğru bakıyor ve Anadolu'da denize cepheli tek antik tiyatro özelliğini taşıyor.

MEZARLAR ARASINDAKİ HİKAYELER

Antiphellos'un tarihine tanıklık eden diğer izler ise kentte bulunan çok sayıdaki kaya mezarlardır. Gotik tarzda yapılmış veya Likya yazıtlarıyla süslenmiş bu mezarlar, geçmişin hikayelerini günümüze taşıyor.

Günümüzde bile Antiphellos'un kayalıklar arasında gizlenen zenginlikleri, tarih ve doğanın bütünleştiği eşsiz bir manzara sunuyor. Her bir kalıntı, her bir eser, geçmişin büyüleyici hikayesini anlatırken, ziyaretçilere unutulmaz bir keşif deneyimi yaşatıyor. Antiphellos, adeta zamanın ve insanlığın izlerini taşıyan bir mücevher...

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER