Kızılçam ormanlarının kolları arasındaki Maden Koyu'nun eşsiz güzelliği adeta uyanışın en müthiş yansımasıdır. Antalya'nın ışıltılı sularının gizemli kıyılarından biri olarak bilinen bu cennet köşesi, her ziyaretçisini kucaklayarak başka diyarlara götürür.

BİR MADENİN İZLERİ

Kemer'in masalsı atmosferinde, Antalya’ya yaklaşık 75 km, Kemer ilçe merkezine ise 30 km uzaklıktaki Maden Koyu, diğer adıyla bilinen Atbükü, adını geçmişteki madeninden alıyor. Geçmişten gelen bu madenin izleri, koyun derinliklerinde hala saklı. 1938 ile 1991 yılları arasında faaliyet gösteren bu maden, şimdi sadece anılarıyla kalmış. Maden Koyu'nun mistik mağaraları ve unutulmaz manzaraları, geçmişin hayaletlerini bile etkisiz hale getiriyor.

Maden Koyu Kamp Alani

KIYILARIN BÜYÜSÜ

Tekirova'nın gizemli orman yollarıyla sarılı Maden Koyu'na ulaşmak, bir serüvenin başlangıcı gibi. Kıvrıla kıvrıla uzanan 10 kilometrelik kızılçam orman yolu, zorluğuna rağmen adeta bir ödül. Çıralı Plajı'ndan başlayan tarihi Likya Yolu patikası ise doğaseverleri bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor. Yorucu olabilir belki ama karşınıza çıkan muhteşem manzara, tüm yorgunluğunuzu unutturuyor.

BAKİR KOYUN KUCAĞINDA KAMP

Maden Koyu, berrak suları ve incecik çakıl taşlarıyla süslenmiş plajıyla misafirlerini büyülüyor. Denizin maviyle yeşil arasındaki dansı, ziyaretçilere adeta bir masalın içindeymiş hissi veriyor. Tekne ve yatların sessizce demirlediği koy, insanın içini ferahlatan sessizliğiyle adeta bir huzur limanı.

Şehrin gürültüsünden uzak, doğanın kalbinde bir an olsun huzur bulmak isteyenler için Maden Koyu, gerçek bir cennet. Çadırını kurup yıldızların altında uyumak isteyen kamp tutkunları için ideal bir mekan. Ormanın içindeki piknik alanları, doğa yürüyüşü rotaları ve dalış noktaları, her zevke hitap ediyor.

131 201608131439263

YAZ MEVSİMİNİN HİKAYESİ

Havaların ısınmasıyla gelen yaz aylarında Maden Koyu, misafirlerini sıcak güneşin altında bir araya getiriyor ancak o sıcak güneşin altında dikkat etmemiz gereken küçük misafirler de var: Sinekler. Neyse ki bu küçük rahatsızlık, doğanın büyüsünü bozamaz. Kızılçam ormanları, yaz sıcağını hafifletirken kış aylarında da kontrollü yakılan kamp ateşleri ziyaretçileri sıcak tutmaya yeter.

Maden Koyu, Antalya'nın kalbindeki en büyülü köşelerden biri. Doğanın sırlarına yolculuk edenler, bu eşsiz güzelliklerin ve huzurun izini sürerken unutulmaz anılar biriktirir. Her yolculuk, bir başka hikayenin başlangıcı Maden Koyu'nun kıyılarında…

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER