NİĞDE’DEKİ Aladağlar’da Alman turistlerde birlikte dağ kayağı yapan Türk rehber İsmet İnan, üzerine kar kütlesi düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Meslektaşlarının kaybından dolayı derin bir üzüntü içinde olduklarını belirten Antalya Rehberler Odası (ARO) Başkanı Mustafa Yalçın Yalçınkaya, hayatını kaybeden meslektaşlarına Allah'tan rahmet dilerken ailesine başsağlığı ve sabır temennisinde bulundu.

VAFİZE ŞEHİDİ

1974 yılında Amasya'da doğan İsmet İnan, 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. 2011 yılında Profesyonel Turist Rehberliği mesleğine adım attı. İsmet İnan, rehberlik kariyerinde doğayla iç içe bir yaşam sürdü ve özellikle zorlu yürüyüş rotaları ve dağ tırmanışları konusunda talep gören bir rehber haline geldi. 10 Mart Pazar günü, alınan bilgilere göre 6 Alman dağcı ile dağ kayağı yapmak için Aladağlar Emli Vadisi'ne çıkan İsmet İnan, üzerine kar kütlesi düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Olayın ardından açıklamada bulunan Antalya Rehberler Odası Başkanı Mustafa Yalçın Yalçınkaya , “Niğde ili Çamardı ilçesi sınırlarında Aladağlar'da, Demirkazık-Emli Vadisi mevkiinde tehlikeleri tespit etmek amacıyla mesleğinin sorumluluğu ile önden giden rehberimiz, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Kendisi bizim vazife şehidimizdir” açıklamalarında bulundu.

İsmet İnan’ın Türkiye'nin sayılı kadın yüksek irtifa dağcılarından olduğunu dile getiren Başkan Yalçınkaya, “Türkiye'nin sayılı kadın yüksek irtifa dağcılarından da olan rehberimiz İsmet İnan'ın zirveleri zorlayan güçlü karakterini, yardımseverliğini ve dostluğunu her zaman hatırlayacağız. Hayatını kaybeden meslektaşımıza Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar dileriz” dedi. 

Whatsapp Image 2024 03 11 At 13.27.06

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER