Manavgat, bin bir renk ve dokusuyla Akdeniz’in incisi olarak parıldıyor. Doğanın kucakladığı bu coğrafya, tarih boyunca pek çok şairin ilham kaynağı olmuş. Şiirin en güzel dizeleri bu topraklarda, gökyüzünün altında şekillenmiş.

ŞAİR VE YÖNETİCİ

Bir dönemin değerli bürokratlarından ve aynı zamanda duyguları en güzel ifade eden şairlerinden biri olan Ömer Bedrettin Uşaklı, Anadolu’nun her köşesinde ve gökyüzünde yüzen hayalleriyle dikkat çekiyor. Yüksek öğrenimi sırasında yazdığı şiirlerin Millî Mecmua'da yayımlanmasıyla bu sanata daha da gönül vermiş ve Anadolu’da gördüğü her köşeden ilham alarak kendini geliştirmiş.

Ömer Bedrettin Uşaklı

Bürokrat, siyasetçi ve şair olan Uşaklı gençliğinin en güzel yıllarını Manavgat’ta geçirmiş. 1928-1932 yılları arasında, kaymakam olarak görev yaptığı dönemde Manavgat Irmağı'nın kıyılarında, yıldızların altında geçen anıları, onun en sevilen şiirinin ilham kaynağı olmuş. ‘Yıldızların Altında’…

YILDIZLARIN IŞILTISI ALTINDA

Manavgat'ın suları, akıp giderken yıldızların ışıltısı altında, aşkın dansını yansıtır. ‘Mavi nurdan bir ırmak’ olarak tasvir edilen Manavgat Irmağı, sevgililerin buluşma noktası olmuş, aşkın en saf halini yaşadıkları bir nehir gibi akıp gitmiş…

Manavgat'ın doğasıyla bütünleşmiş olan bu şiir, bir nehir gibi coşkulu ve engin duygularla akar. Gölgeler altında serin bir salıncak ve yıldızların parıltısıyla örülmüş bir anlatı, aşkın ve yaşamın sonsuzluğunu simgeler.

Manavgat Selalesi Nasil Gidilir Min

BİR ŞEHRİN ŞARKISI

Ömer Bedrettin Uşaklı'nın kaleminden çıkan bu eşsiz şiir, Manavgat'ın sularında yankılanırken, aşkın ve tutkunun izlerini bıraktı. Yıldızların altında başlayan bu serüven, birçok kez bestelenerek hafızalarda kolay kolay silinmeyecek bir iz bıraktı.

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER