ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Tarım sektöründe son dönemde yaşanan gelişmeler, süt ve süt ürünlerinin fiyatlarını da etkilemeye devam ediyor. Akaryakıt ve döviz fiyatlarındaki yükselişe dikkat çeken Sütçüler, Yoğurtçular ve Dondurma İmalatçılar Esnaf Odası Başkanı Bahattin Ekin, artan girdi maliyetlerine işaret ederek, “Hükümetin hayvancılık konusunda kısa ve günü kurtarmaya yönelik değil uzun vadeli planlar yapması gerekiyor. Bugün yapılacak planın en erken 5 yıl sonra sonuçlarını görürüz. Kaybedecek zamanımız yok” dedi.

Başkan Ekinfdd

40 LİRA ALTINDA SATILAN SÜTLERE DİKKAT!

Piyasalarda süt fiyatları arasındaki dengesizlik olduğunu belirten Sütçüler, Yoğurtçular ve Dondurma İmalatçılar Esnaf Odası Başkanı Bahattin Ekin, litre fiyatlarının 20 ile 50 lira arasında değiştiğine işaret ederek, “Bugün üreticiden 1 litre çiğ süt fiyatı teşviklerle beraber 17 liraya satılıyor. Bazı marketler kendi markası altında sattıkları ucuz sütler maalesef süt değildir. Besin değeri sıfırlanmış ve çeşitli aromalarla tatlandırılarak süt tadı verilen bu ürünler ne yazık ki, vatandaşlar tarafından fark edilmiyor. Sütü, süt yapan özelliklerin olmadığı bu ürünler konusunda vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Vatandaşların ambalaj üzerindeki etiketleri iyi okumaları gerekiyor. Akaryakıt, ambalaj, depolama ve benzeri süreçleri de düşünürsek 25 liraya bir sütün satılması mümkün değil. 40 lira altında satılan her süte şüpheli bakılmalıdır” dedi.

Ucuz Süt 2

SÜTÜ ÜRETİCEDEN DİREKT ALIN

Başkan Ekin, vatandaşların kaliteli ve ucuz süt için direkt olarak üreticiden almaları konusunda öneride bulunarak, “Antalya’da çok sayıda araçlarla evlere kadar süt getiren üreticileri var. Vatandaşlar, hazır ve besleyici değerleri yok edilmiş paket sütler yerine direkt olarak üreticiden aracısız bir şekilde sütü alması çok daha önemlidir. Kent merkezine yakın köylerdeki üreticilerin günlük sağladıkları sütleri hızlıca ve direkt üreticiye ulaştırması en büyük avantaj” dedi.

Üreticiden Direkt Alın

BUGÜN BAŞLARSAK 5 YIL SONRA SONUCUNU GÖRÜRÜZ
Ekin, ayrıca pazardan süt alacak vatandaşları da uyararak, “Süt ne kadar beklerse o kadar çok bakteri üretir. Bu nedenle pazardan süt almayı çok tavsiye etmesem de, pazardan süt almak isteyen vatandaşlarında erken saatleri tercih etmeleri gerekiyor. Akşam saatlerinde alınacak sütlerde çok sağlıklı olmayacaktır” ifadelerini kullandı. Çiğ süt fiyatının yakın zamanda tekrar artmasını beklediklerini söyleyen Başkan Ekin, artışın olumsuzluk yarattığını belirterek, “Mevcut koşullarda döviz ve akaryakıt fiyatları nedeniyle çiğ süt litre fiyatında da bir artış yaşanacak. Bu artışı her şeyden üreticiler istemiyor ama maliyetler noktasında sürekli yukarıya doğru giden bir trend olması da kaçınılmaz kılıyor. Tarım Bakanlığı’nın hayvancılık ve tarım alanında daha fazla durması gerektiğini düşünüyorum. Kısa vadeli günü kurtarmaya yönelik değil uzun vadeli programların yapılması gerekiyor. Maliyetini kurtaramayan süt üreticileri hayvanlarını kesime gönderiyor. Diğer yandan baktığımızda et fiyatlarında da artış devam ediyor. Hem ette hem de sütte fiyatlar sürekli olarak yukarıya doğru gidiyor. Bir kısır döngü içerisindeyiz. Bugün yapılacak planın en erken 5 yıl sonra sonuçlarını görürüz. Kaybedecek zamanımız yok” dedi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ