ANAYASA Mahkemesi (AYM), Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararını ikinci kez verdi. Bu kararın ardından İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz Meclis’te konuşma yaptı. Poyraz, “Yeni Anayasa propagandanız için Can Atalay'ın hürriyetini, Meclis’in haysiyetini, yüksek mahkemelerin itibarını, milletin adalete güvenini ve milli iradeyi böyle suistimal etmeye değer mi?” dedi.

can-4

AYM ELEŞTİRİLDİ

Anayasa Mahkemesi’nin son 10 yılda 72 bine yakın ihlal kararı verdiğini söyleyen Poyraz, “ Bunların neredeyse yüzde 80’i ‘makul sürede yargılanma hakkına’  daha doğrusu ‘yargılanmama hakkına’ ilişkin. Aynı mahkeme 10 Ekim 2023’te bir karar aldı. Artık bu konuda başvuruları incelemeyeceği kararı aldı. Anayasa Mahkemesi’nin görev ve yetkilerini bilen bilmeyen herkes şu aralar tartışıyor. Seçilmiş Milletvekili Can Atalay Gezi Davası’ndan cezaevinde. Mahkemeye yaptığı başvuru sonucunda seçme ve seçilme hakkı kapsamında ihlal kararı verildi. AYM bir karar verdiğinde biz milletvekilleri bu karara uyuyoruz. Yürütmenin başı Cumhurbaşkanı; bakanlar ve kurumlar uyarken, Yargıtay 3. Ceza Dairesi kendini bu sorumluluktan azade kıldı. Bir de bu yetmezmiş gibi AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu” diye konuştu.

UĞUR POYRAZ’DAN ÇÖZÜM ÖNERİSİ!

Can Atalay meselesinin bu raddeye gelmeden işler bu hale gelmeden çözülebileceğini söyleyen Poyraz, “Can Atalay seçilince yargılamayı durdurur, tahliye eder, mazbatasını verir, Meclis’te yeminini eder, daha sonra mahkeme iki satır bir yazı yazar, Meclis Başkanı durumu izah eder, okur, kabul edenler, etmeyenler, indir elleri, kaldır elleri, hop halloldu. Ne Meclis’in itibarı iki paralık olur ne mahkemeler birbirinin gırtlağına sarılır. Bu çözüm aklınıza gelmemiş olabilir, olsa olsa işinize gelmemiştir. Yeni Anayasa propagandanız için Can Atalay'ın hürriyetini, Meclis’in haysiyetini, yüksek mahkemelerin itibarını, milletin adalete güvenini ve milli iradeyi böyle suistimal etmeye değer mi” dedi. HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin