SON günlerde konaklama sektörü temsilcilerinin dijital platformlar üzerinden yapılan tatil amaçlı konut kiralama hizmetleri ile ilgili açıklamaları dikkatle takip ettiklerini söyleyen Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gem, konaklama sektörünü eleştirdi. Konaklama sektörünün devleti vergi kaybına uğratan birçok konuda sessiz kaldığını ifade eden Gem, “Turizm paydaşlarının devletin çıkarlarına olan diğer konularda da aynı hassasiyet içinde olmalarını beklerdik” dedi.

‘OTELLER VERGİ KAYBINA SEBEP OLUYOR’

Otellerin birçok alanda vergi kaybına neden olduğunu ileri süren Gem, “Otel içinde ve çevresindeki diğer hizmetler için yapılan kiralamalarda haksız ve vergisiz kazançlar içinde aynı hassasiyeti gösteriyor musunuz? Bu tür ara işletmelerde turiste yapılan satışlardan doğan vergi kayıplarını hesaplıyor musunuz? Otel içinde ve çevresindeki diğer hizmetler için yapılan kiralamalarda haksız ve vergisiz kazançlar içinde aynı hassasiyeti gösteriyor musunuz? Bu tür ara işletmelerde turiste yapılan satışlardan doğan vergi kayıplarını hesaplıyor musunuz? Söz konusu konaklama kayıpları olunca dijital platformların vergisiz çalışarak haksız rekabete sebep olması akıllarına geliyor. Ancak konaklama sektörü temsilcilerinin sorduğum sorulara cevaplarını hepimiz çok net biliyoruz ” ifadelerini kullandı.

‘SESLERİ ÇIKMIYORDU’

Türkiye’ye gelen turistin neredeyse yüzde 90’ını seyahat acentalarının getirdiğini belirten Gem, “Turizm sektörü içinde kaçak ve kayıt dışı faaliyetler olduğunu ve bu faaliyetlerin sektöre zarar verdiğine uzun yıllardan beri dikkat çekmeye çalışıyoruz. Konaklama sektörünün, bugüne kadar dile getirdiğimiz sorunları çok dikkatlice dinlemediğini ancak kendilerine zarar vermeye başladığında seslerini çıkardığını üzülerek gözlemlemekteyiz. Bu sebeple sektör paydaşları, sadece kendi menfaatine olan konularda değil sektör için kötü örnek olabilecek her türlü yanlış işlerde de ortak akıl ile mücadele vermek zorundadır. Bencil olmayan bir mücadele şekli, ülkemizin geleceği olan turizm sektörünün ekonomik değerinin artması ve aynı zamanda toplumsal huzurunun baki kalması açısından çok önemlidir” dedi. HABER/ÇİĞDEM KORKAN