Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Antalya Muratpaşa Bölge Temsil Kurulu (BTK) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Gem, kurulun Başkanı Rıza Perçin’e sert eleştirilerde bulundu. Perçin’i makamını siyasi emellerine alet etmekle suçlayan Gem, “Ekim 2022 tarihinden bu yana bu makamı işgal eden Rıza Perçin’i, sektörümüze ve bölgemize verdiği zararlar nedeniyle istifaya davet ediyorum”dedi.

‘TAM BİR HAYAL KIRIKLIĞI OLDU’

Rıza Perçin’i istifaya davet ettiğini söyleyen Gem, “ Siyaset üstü olması gereken mesleki kurulumuzu, kişisel PR’ı ve siyasi emelleri uğruna kullanmaktan imtina etmeyen Rıza Perçin, sergilediği yönetim zafiyetiyle bölgemiz ve üyelerimiz için tam anlamıyla bir hayal kırıklığı olmuştur.  Perçin’in her biri başlı başına istifa gerekçesi olacak hatalarını, değerli üyelerimizin ve kamuoyunun dikkatine sunmayı, üstlendiğim yönetim kurulu üyeliği görevim nedeniyle, vicdani borç biliyorum” diye konuştu.

‘SEKTÖREL ÇALIŞMALARIN ÖNÜ KESİLDİ’

Perçin’in siyaset ile ilgilenirken görev ihlali yaptığını vurgulayan Gem, “Antalya Demre Belediye başkan adayı olabilmek için uzun bir süre lobi faaliyeti yürüten Rıza Perçin, bu süreçte sektörüyle ilgili görevlerini ihmal ettiği gibi, meslektaşları olarak kendini layık gördüğümüz unvanı da kullanmakta tereddüt etmemiştir. Bu süreçte kurulumuz içine siyaseti dahil edip, farklı siyasi görüşte olan üyelere karşı mobing uygulamaktan çekinmemiştir. Belediye başkanlığı kapabilme uğruna çabaladığı bu süreçte, Bölge Temsil Kurulu’nun ayda iki kez yapması gereken, tarihi önceden belirlenmiş yönetim kurulu toplantılarını birçok kez  keyfiyetle erteleyip, sektörel çalışmaların önünü tıkamıştır” ifadelerini kullandı.

‘ÇEŞİTLİ HİLELER YAPTI’

Kurumun sosyal medya hesaplarını kendisi için kullandığını söyleyen Gem , “Kurumun sosyal medya hesaplarını, PR çalışmaları için kullanmaktan imtina etmeyen Perçin, yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı toplantıların paylaşımlarını bile sadece kendi fotoğraflarıyla yaptırmakta herhangi bir sakınca görmemiştir. Hatta kendiyle aynı görüşte olmayan yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu fotoğrafların kadrajlarını değiştirerek, paylaşımlarda yer verilmemesini sağlayacak kadar kendisini küçültücü hareketlere tenezzül etmiştir. Kendiyle aynı görüşte olmayan üyelerin yönetim kurulu üyeliğini düşürmek için, çeşitli hilelere başvurmaktan geri durmayan Perçin, 29 Aralık 2023 tarihinde saat 16.30’da yapılacak toplantının duyurusunu aynı gün saat 15.42’de mail ile iletmek gibi ucuz oyunlara teşebbüs etmekten de geri durmamıştır. Hatalı eylem ve fikirleri karşısında, sektörün ve üyenin menfaatlerini koruyan üyenin, iki kere mazeretsiz yönetim kurulu toplantısına katılmadığı gerekçesiyle üyeliğini düşürmek için yapılmış, gayri ahlaki ve zavallıca bir girişimdir” dedi.

‘KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLAN TAVIRLARI VAR’

Gem, “Seçilmiş yönetim kurulu üyeleriyle çalışmak yerine, yönetmelikte yeri olmamasına rağmen,  danışman sıfatı ile etrafına topladığı kişileri, yönetim kurulu toplantılarına dahil etmiş ve birçok kararın alınmasında söz sahibi hale getirmiştir. Hatta daha da ileri giderek, bu kişilerin sektörel toplantılara, ‘Akdeniz BTK Sözcüsü’ sıfatıyla katılabilmelerinin önünü açmış, yönetim kurulunu pasivize eden bu anlayışı bilinçli ve sistemli bir şekilde uygulamıştır. Diğer yandan işgal ettiği koltuğu kişisel hasletleriyle dolduramayan Perçin, yönetim kurulu toplantılarında sürekli gerilim yaratmanın yanında, hakaret içeren sözcüklerle konuşmak gibi kişilik bozukluğu ürünü olan tavırlar sergilemekten geri durmamıştır. Bu gayri ahlaki tavırları sergilemenin yanında, ‘danışman’ olarak tuttuğu, alkolle ilgili sorunu olduğu bilinen ve gerçeklerden uzak kurgularıyla psikolojik yardıma ihtiyaç duyduğu her haliyle belli olan yandaşının da benzer tavırlarla, pervasızca kurum içinde mobing uygulamasına zemin hazırlamıştır” sözleriyle bitirdi.  

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER