Kepez Belediyesi, mobil sağlık uygulamasıyla Antalya’nın 19 ilçesine ücretsiz kanser ve göz sağlığı taraması hizmeti sunuyor. Bugüne kadar mobil sağlık merkezinde 13 bin 848 kadına kanser, 25 bin 402 vatandaşa da göz sağlığı taraması yapıldı. Mobil sağlık merkezinde, sağlık hizmetlerine ulaşmakta zorluk yaşayan vatandaşlara, ücretsiz kanser ve göz sağlığı taraması hizmeti veriliyor.  Taramalar, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde yapılıyor.

Mobil salık merkezinde, son üç yılda 13 bin 848 kadının kanser, 25 bin 402 vatandaşın göz sağlığı taraması gerçekleştirildi.

Kepez Mobil Sağlık Merkezi Kemer’de
Antalya’nın tüm ilçelerinde, sağlık hizmetini vatandaşın ayağına götüren Kepez Belediyesinin mobil sağlık merkezinin 2024’teki ilk durağı Kemer ilçesi oldu. 7-8 Şubat tarihlerinde ilçenin Göynük ve Kuzdere mahallelerinde hizmet veren mobil sağlık merkezi,  9 Şubat Cuma günüise Arslanbuçak Mahallesi’nde Mustafa Rüştü Tuncer İlkokulu bahçesinde olacak. Kepez Belediyesi Mobil Sağlık Merkezi, önümüzdeki günlerde diğer ilçelere de gidecek.

Kepez Antalyanin Sagligina Iyi Bakiyor 3

 Kepez sağlık ‘Erken tanıyla hayatı seç’ sloganıyla 19 ilçede
‘Erken tanıyla hayatı seç’ sloganıyla yola çıkan mobil sağlık merkezinde, özellikle kadınların kanserle ilgili risk grubuna girip girmediklerinin belirlenmesi amaçlanıyor. Kadınlara yönelik meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri taramasının yapıldığı merkezde, meme kanseri taraması için mamografi çekimi, rahim ağzı kanseri taraması için smear ve HPV DNA testi, bağırsak kanseri taraması için gaitada gizli kan testi gerçekleştiriliyor.

Tarama sonunda mamografi sonuçları Ulusal Tarama Mamografi Raporlama Merkezi’ne, rahim ağzı ile bağırsak kanseri tarama sonuçları ise Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı Ulusal HPV Laboratuarı’na gönderiliyor. Tarama sonucunda risk grubuna girdiği tespit edilen hastalar, Sağlık Bakanlığının imkânlarıyla kamu hastanelerine yönlendiriliyor. Meme kanseri 40 ile 69 yaş, rahim ağzı kanseri 30 ile 65 yaş, bağırsak kanseri ise 50 ile 70 yaş aralığı kadınlarda araştırılıyor.

Kepez Antalyanin Sagligina Iyi Bakiyor 5

Antalya’nın gözüne de iyi bakılıyor
Mobil sağlık merkezinde, göz sağlığı taramasında vatandaşların görme bozuklukları ve göz tansiyonu ölçümü yapılıyor. Tedaviye ihtiyaç duyan hastalara da kamu hastanelerine yönlendiriliyor.

Kepez Belediyesi, mahallelerine götürdüğü mobil sağlık merkezi uygulamasını, yoğun talep üzerine Antalya’nın 19 ilçesinde uygulama kararı almıştı. Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği protokolü imzalanmıştı.

Kaynak: KEPEZ BELEDİYESİ