ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre,  Konyaaltı İlçesi Uluç Mahallesi Muhtarı Hülya Bozkurt, çalışmalarını anlattı. Muhtarlık binasındaki tüm eşyaların bir önceki muhtar tarafından alınması sonrasında, ilk iş gününde yerde oturmak zorunda kaldığı söyleyen Muhtar Bozkurt, bu duruma rağmen pes etmeyerek muhtarlık binasını tekrar eski haline getirdi. Uzun yıllardır Uluç Mahallesi’nde ikamet eden ve dışarıdan gelmiş olmasına rağmen kısa sürede mahalleli tarafından kabul edildiğini belirten Bozkurt, “Mahalleli beni kendi evlatları gibi benimsediler. Bu sayede güçlü bir destekle hem muhtar seçtiler hem de birlikte yeniden muhtarlık binasını inşa ettik” dedi.

Foto (2)-106

İMECE USÜLÜ DAYANIŞMA

Mahallelinin güvenini kazanan ve onların taleplerini yerine getirmeye çalışan Bozkurt, Uluç Mahallesi’ndeki görevine devam ederek mahallenin gelişimi ve refahı için çaba sarf etmeye devam edeceğini ifade ederek tekrardan aday olacağını söyledi. Birçok projeyi hayata geçirdiğini belirten Bozkurt, “Pandemi döneminde mahalleli ile birlikte imece usulü dayanışmayla ihtiyaç sahibi komşularımızı unutmadık. Askıda yemek uygulamasını getirdik. 36 ailemize her gün en az 3 çeşit yemek olmak üzere dağıtımlarımızı gerçekleştirdik. Bunu da yine mahalle esnafımız ve mahalle sakinlerimizin gönüllü girişimiyle gerçekleştirdik. Ayrıca her yıl aşure günlerimizi geleneksel hale getirip kalıcılık sağladık. Gençlerimiz için ilk iş olarak muhtarlık binasında yeni bir kütüphane oluşturduk. Muhtarlık binasını geçilen bir yer değil aksine gidilen bir yer haline geldi. Yaz aylarında muhtarlık binamızın yanındaki parkta gece sinemaları düzenliyoruz. Bu sayede komşuluk ilişkileri de daha da gelişti. Bunlar dışında tamamen gönüllülerden oluşan eğitimcilerle dil, müzik aleti farklı alanlarda kurslar düzenledik” ifadelerini kullandı. Klasik muhtar anlayışını yıkmak istediğini belirten Bozkurt, muhtarlık görevinin saha da aktif, hizmet bekleyen değil hizmet almak için koşan olması gerektiğini söylerken, muhtarlık işlemleri için alınan yasal ücretleri ise Lösev’e bağışlayarak farkındalık yaratmaya devam ediyor.

FOTO (6)-16

KADIN TEMSİLİ YETERSİZ

Yerel seçimlere sayılı günler kala siyasette kadın temsilinin yetersiz olduğuna dikkat çeken Muhtar Bozkurt, siyaset ve hizmette daha fazla kadının yer alması gerektiğini vurgulayarak, “Kadınlar, her alanda var olmalarına rağmen temsil konusunda sıkıntı yaşıyor” dedi. Son yıllarda kadınların muhtarlık görevine olan ilgisinin arttığına dikkat çeken Bozkurt, kadın muhtar sayısının artmasının sevindirici olduğunu ancak hala yetersiz olduğunu düşündüğünü dile getiriyor. Kadınların siyasette daha aktif rol üstlenmeleriyle toplumda daha fazla eşitlik ve adaletin sağlanacağını söyleyen Bozkurt, diğer siyasi görevlerde de kadın temsilinin artırılması gerektiğinin altını çizerek, “Kadınların farklı bakış açıları ve deneyimleriyle siyasi süreçlere katkı sağlayabilirler. Kadınların yürüttükleri hizmetlerde fark yarattıklarını daha adil ve kapsayıcı politikaların oluşturulmasına katkı sağladıklarını görüyoruz” dedi. Kadın temsilinin artırılması için kadınlara destek verilmesi gerektiğini de söyleyen Bozkurt, kendisi gibi kadınları siyasete ve hizmete teşvik etmek gerektiğini ifade etti.

FOTO (1)-117

BÜROKTATİK ENGELLER HİZMETİ AKSATIYOR

Yerel seçimler öncesi iddialı konuşan Muhtar Bozkurt, mahallelinin beklenti ve sorunlarına değinerek, “Mahallemizde 5 bin 60 seçmen var ve yaklaşık 10 bin kişi de ikamet ediyor. Mahallemiz genel olarak sakin ve uzun süredir burada oturan kişilerden oluşuyor. Mahallemiz alt ve üst yapı konusunda Antalya’nın örnek mahallelerinden biri olsa da yine de beklentiler her zaman var. Yakın zamanda burada ciddi bir altyapı yatırımı yapıldı. Yağmur suyu drenaj hattı yapılarak olası su baskınlarına karşı alt yapı daha da güçlendirildi. Antalya’daki yağmurun miktarı ve şiddeti düşünülürse, yalnızca mahallemiz değil Konyaaltı için böylesine büyük bir yatırım bizi de mutlu etti” dedi. Bozkurt ayrıca mahallelilerin taleplerinin en başında okul ve pazar yerinin geldiğini belirterek, “Bu iki konu için uzun zamandır hem talebimiz var. Burada uygun yerler olsa da mülkiyet sorunları ve kurumlar arasındaki bürokrasi nedeniyle zaman alacak bir süreç. Bu talepleri seçilmem halinde 2. dönemimde gerçekleştirmek istiyorum ve bu yapacağıma da inanıyorum” dedi.

Foto (3)-67

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ