BÜRO Emekçileri Sendikası (BES), kamuya personel alımlarında mülakatların kaldırılması için imza kampanyası başlattı. Başlatılan imza kampanyasıyla ilgili açıklama yapan BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, "Bilindiği üzere Kamuya ilk personel alımlarıyla başlayıp, kamu emekçilerinin tüm çalışma boyunca etkileyen mülakat uygulamasının kamuda yarattığı tahribat artık üstü örtülemez hale gelmiştir. Televizyonlara dahi yansıya birçok bakanın, Milletvekillerinin cep telefonlarına gelen, referans adı altında masumlaştırılan mesajlar sınav komisyonlarında hak eden binlerce kamu görevlisinin elenmesi anlamına gelmektedir. On binlerce kamu emekçisi yıllarca emek verdiği kurumda hak ettiği görevlere yükselmemenin verdiği moral bozukluğu ile mutsuz bir şekilde çalışma yaşamını sürdürmekte, bazen bu gönül kırıklığı onların erkenden emekli olmasına nedeni olabilmektedir" dedi.

Mol
'MÜLAKATIN KALDIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILMALI'
Nitekim mülakat uygulamasının yarattığı ayrımcılık ve tahribat 2023 Mayıs seçimlerine de yansıdığını söyleyen Mol, "İktidar partisi kaldırılacağını vaat ettiği halde halen herhangi bir düzenleme yapılmadığı gibi tam aksine bu düzenlemeler yapılmadan 2023 ve 2024 yıllarında hemen her bakanlıkta görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav ilanları yapılmıştır. 2024 yılında ilan edilen ve edilecek olan görevde yükselme sınavlarında artık mülakat uygulanmamalıdır. Kamusal hizmetlerde ilk işe girişler dahil olmak üzere, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında uzun bir süreden beri uygulana mülakat sınavlarında ortaya çıkan şaibe ve usulsüzlükler kamuya olan güveni ortadan kaldırmıştır. Mülakat uygulaması nedeniyle kamusal hizmetlerin verilmesinde kariyer liyakat ilişkisi ortadan kalkmış, iş yerlerinde çalışma barışı ciddi oranda zedelenmiştir. Kamusal hizmetleri niteliksiz hale getiren ve kurumları deformasyona uğratan mülakat uygulamasının kaldırılması için acil yasal düzenleme yapılmalıdır" ifadelerini kullandı. 

Imza33
MÜLAKAT BASKI ARACIDIR 
Verilen sözlerin tutulmasını isteyen Mol, mülakatın kaldırılması için BES olarak imza kampanyası başlattıklarını duyurdu. Mol, "Mülakat emek hırsızlığıdır. Mülakat niteliksiz kamu hizmetidir. Mülakat eksik istihdamdır. Mülakat baskı aracıdır. Mülakat siyasal ayrımcılıktır. Mülakat iş barışının bozulmasıdır. Mülakat genç kamu emekçilerinin önünde engeldir. Mülakat sendikal ayrımcılıktır. Mülakat psikolojik baskı ve mobbing aracıdır. Mülakat hak yemektir" dedi.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER