Topraklarında barındırdığı müzeler sayesinde bir müze cenneti olan Antalya’nın, eski çağların görkemini gözler önüne seren ve insanlık tarihinin günümüze uzanan büyüleyici yolculuğuna tanıklık edilmesini sağlayan arkeolojik müzelerin dışında, birçok tematik müzeye de ev sahipliği yaptığını biliyor musunuz? Bugün sizler için Antalya’nın en kalabalık ilçesi olma özelliğine sahip Kepez’de bulunan müzeleri derledik. İşte tüm detaylarıyla o müzeler…

HABABAM SINIFI MÜZESİ

hababam sınıfı müzesiYeşilçam'ın unutulmaz film serisi ‘Hababam Sınıfı’nın bazı oyuncularının silikon heykelleri ve fotoğraflarının bulunduğu müze, Antalya'nın Kepez İlçesi’nde yer alıyor. Müze, Hababam Sınıfı'nın beş nesli etkileyen ve bundan sonra da gelecek nesillerde etkisi devam edecek özel bir eser olduğu için inşa edildi. Ayrıca hem sinemaya vurgu yapmak hem Yeşilçam'ın hatıralarını yaşatmak için inşa edilen müze,  Hababam Sınıfı serisinin üzerinden topluma aktarılan düşüncelerin sanatla ölümsüzleştirilmesi için yapılan bir müze olma niteliği taşıyor. 

ATIK MALZEME HEYKEL MÜZESİ

atik-malzeme-muzesi

Antalya'da sanayi ustalarının atık malzemeleri heykele dönüştürmeleriyle kurulan Büyükşehir Atık Malzeme Heykel Müzesi, Kepez’de bulunan ve ziyaretçilerini bekleyen müzelerden bir tanesi. Antalya'da sanayi ustalarının atık malzemeleri heykele dönüştürmeleriyle kurulan Büyükşehir Atık Malzeme Heykel Müzesi, müzede bulunan her heykelin el emeği olmasından dolayı büyük bir öneme sahip. Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığı ve Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi işbirliğiyle gerçekleşen projede sanayi ustaları kullanılamayacak durumdaki her tür atık otomobil parçaları, ağaç ve metal atıklarını, estetik ve plastik değerler gözetilerek sanat eserlerine dönüştürüldü.

ANADOLU OYUNCAK MÜZESİ

oyunca müzesi
Oyuncakların dünyası Anadolu Oyuncak Müzesi, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor. Kepez Belediyesi’nin Dokuma Fabrikası’nın kreş binası olan yapıyı, düzenleyerek Antalyalılara armağan ettiği müze, 2017 yılında ziyaretçilerine kapılarını araladı. Bünyesinde 13 binin üzerinde oyuncak barındıran müzede, oyuncaklar 15 salonda, 15 ayrı temada ve 15 farklı düzenleme ile sergileniyor.

 

BİR ZAMANLAR ANTALYA MÜZESİ

,bir-zamanlar-antalya-muzesi
Antalya ve Dokuma Fabrikası’nın hatıralarını yaşatan Bir Zamanlar Antalya Müzesi’nde, kentin önemli değerleri ve  hikayeleri anlatılıyor. Eski Dokuma Fabrikasının idari binasında yer alan müze, engelsiz ve aynı zamanda ekolojik (doğa dostu) özelliklere sahip. Toplamda 2000 m2 sergi alanı bulunan müzede, yerli ve yabancı konuklara sesli rehber eşliğinde 8 dilde müzeyi gezme imkanı sunuluyor.

NOSTALJİK ARAÇLAR MÜZESİ

nostaljik araba Müzesi
DokumaPark’ta yer alan Nostaljik Araçlar Müzesi’nde Türkiye’nin ilklerinden yerli otomobil ‘Devrim’ ile Vecihi Hürkuş’un yaptığı tayyare K6’nın replikası da bulunuyor. İlyas Salman’ın başrol oynadığı Çiçek Abbas filmindeki minibüs, Ferdi Tayfur’un ‘Her Şeyim Sensin’ filminde kullandığı otomobil, İstiklal Caddesi’nin sembolü nostaljik tramvay, Volkswagen’in ilk efsane minibüsü VW Kombi, Desota Diplomat aracı gibi tarihe tanıklık etmiş bir çok araç bulunuyor.  

 

ANADOLU ŞEHİTLER MÜZESİ

anadolu şehitler müzesi
Tarih boyunca bu topraklarda şehit olmuş tüm kahramanların birlikte yad edildiği Türkiye’nin ilk şehit müzesi olan Anadolu Şehitler Müzesi, 25 farklı konu başlığı, 3 diorama, 1 şehit evi canlandırmasıyla yüzlerce objeyi barındırıyor. Müzede; savaş kazılarından elde edilen tarihi objeler, savaş malzemeleri(top, mayın, kılıç, tüfek, mermi, tabanca, el bombası, süngü),  şehit ailelerinin bağışladığı şehitlere ait malzemeler, özellikle son kez kullandıkları ve üstüne kokuları sinen elbiseleri ve bir şehide ait oda bulunuyor.

 

KEPEZ AÇIK HAVA MÜZESİ

dokuma_acik_hava_muzesi_minyatur
Anadolu medeniyetlerinin eşsiz mimari eserlerinin 25’te 1 oranında küçültülerek sergilendiği Dokumapark’taki Kepez Açık Hava Müzesi’nde; Anıtkabir, İstanbul Haydarpaşa Garı, Konya İnce Minareli Medrese, İstanbul Soğukçeşme Sokağı, Konya Karatay Medresesi, Sivas Gökmedrese, Konya Mevlana Dergahı, İzmir Artemis Tapınağı, İzmir Selçuk İsa Bey Cami, İzmir Meryem Kilisesi gibi çok kıymetli 84 eser bulunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi