Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ALTSO Meslek Yüksekokulu tarafından öğrencilerine iş ve kariyer fırsatı sunan, farklı alanlardan 35 sektörün stant açtığı ve 53 söyleşinin gerçekleştiği 'Sektör-Öğrenci Buluşması' yapıldı.

Alanya Haz 1 (1)

Etkinlikte yerini alan DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay öğrencilere yazılım dünyasındaki kariyer tecrübelerini aktardı.

Alanya Haz 1 (3)

Yazılım dünyasında yer almak isteyen öğrencilere yol haritası çizen Onay açılış konuşmasında, “Yazılım dünyası uçsuz bucaksız bir deniz. Yazılım sektörü her geçen gün gelişiyor. Bu sektöre yeni girecek öğrenciler bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programcılığı, bilişim mühendisliği gibi farklı farklı bölümler üzerinden öncelikle akademik alt yapılarını geliştirmeliler. Hem belirledikleri ürünleri hem de üniversite eğitimlerini geliştirirken yazılım dünyasının hangi sektöründe yer almaları gerektiğini de keşfetmeliler. Bu bir veri tabanı yöneticisi, bir backend yazılımcısı, bir görsel tasarım yazılımcısı, belki bir test mühendisi olabilir. Kendi zevk aldıkları ve iyi oldukları noktaları yapacakları projelerle görecekler” ifadelerini kullandı. Ardından Suha Onay öğrencilere, hazırladığı sunum üzerinden kariyer tecrübelerini aktardı

 

Kaynak: HABER MERKEZİ