MİLLİ Eğitim Bakanlığı, velilerin okul müdürü ve öğretmen görüşmelerini dijital ortama taşıyan ‘Veli Randevu Sistemi’ni hayata geçirdi. Artık veliler, öğretmen görüşmeleri için e-devlet kullanıcı bilgileriyle okulların internet sitelerinden randevu alabilecek. Yeni sisteme dair açıklama yapan Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Antalya Şube Başkanı Tülin Koç, bu yeni uygulamanın öğretmene yük olacağını söyledi.

tülin koç-1

‘OKULDAN UZAK BİRİLERİNİN FİKRİ’

Emekli öğretmen olduğunu söyleyen Veli-Der Antalya Şube Başkanı Tülin Koç, “Velilerin öğretmenlerden dijital ortamda randevu alma uygulaması büyük olasılıkla okul ortamına uzak birilerinin fikri. Amaçlanan nedir bilemiyoruz. Öğretmen derse girmediği saatlerde ders aracı veya içeriği oluşturur, sınav hazırlar. Öğretmen öğrencilerle ve velilerle ihtiyaç duyduğunda kendi planlamasına göre görüşür. Kaldı ki yönetmelikler doğrultusunda her dönem iki defa veli toplantısı ve bireysel görüşmelerini de yapmak zorunda” dedi.

‘ÖĞRETMENLERLE KARAR VERİLMELİ’

Velilerin ihtiyaç duyduğu zaman ders saatleri dışında farklı iletişim araçlarını kullanarak öğretmenlerle görüşme yapabildiğini belirten Koç, “30 saat derse giren öğretmen hangi boş zaman diliminde randevu verebilecek? Dinlenme ve sosyal ihtiyaçlarını giderdiği teneffüsler veya Cumartesi-Pazar’ın dışında öğretmenin boş saati yoktur. Hastanelerde uygulanan randevu sistemi eğitimde uygun değildir. Hekimlerin görevi randevuya göre hastasını kabul ederek görevlerini yapmaktır. Öğretmenler zaten derse girerek görevlerini yapıyor. Bu uygulama öğretmenlerimize ek bir yük getirebilir. Bu konunun uygulayıcıları olan öğretmenlerle karar verilmesi daha doğru olur” diye konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER