SAĞLIK ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi binasında basın açıklaması yapan Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Aslı Soydar, “Madem doğal alanları biz talan ettik, sömürgeleştirdik; o zaman hayvan dostlarımıza yeni doğal ortam içinde beslenme ve barınmalarını da esas alacak şekilde çalışmalar yapılması zorunludur" ifadelerini kullandı.

S O Y D A N

KAMU VİCDANINI YARALIYOR
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Aslı Soydar sahiplenilmeyen sokak hayvanlarının uyutulması amaçlanan ve gündemde olan yasaya dair açıklamalarda bulunarak, yasa tasarısının derhal geri çekilmesi gerektiğini ifade ederek yetkililere seslendi. Bu konunun tüm toplumun vicdanını yaraladığını belirten Soydar, doğayı koruma ve tüm canlıların yaşam hakkına saygı gösterme çağrısında bulunarak, “Doğa sadece insanların değil, bitkiler, hayvanlar dahil tüm canlı ve cansız varlıkların doğasıdır. Biz insanlar, diğer tüm canlılar gibi dünyanın sahibi değil sakiniyiz. Gün geçtikçe artan şehirleşmeyle birlikte mega inşaatlarla (baraj, otoyol, yeni yerleşim alanları, AVM’ler, turizm bölgeleri, şehir hastaneleri) toprakların, tarım alanlarının işgal edilmesi, ormanların, tarihi ve kültürel varlıkların hızla yok edilmesi kapitalist uygarlıkların tarih boyunca doğaya ve içindeki tüm canlılara tahakkümlerinin sonucudur” dedi.

Foto (1)-131

'GADDARCA BİR YÖNTEM'
Soydar sözlerine, “Doğaya bu kadar müdahale pandemide gördüğümüz gibi insanlığın da felaketini getirmektedir. Doğal yaşam alanlarında hızla büyüyen kentler özellikle hayvanların yaşam alanlarını da ortadan kaldırmıştır. Kentlerde evcilleştirilen ve sokağa bırakılan ya da zaten doğal yaşam alanları yerine kendilerine sadece sokakları bıraktığımız hayvan dostlarımızın yaşamları üzerinde sürekli yeni kararlar alınmaktadır. Hayvanların özgür yaşamlarına müdahale son dönemlerde gittikçe artmaktadır. Türkiye’de de durum benzerdir. Yeni çıkarılmak istenen yasayla sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulması gündeme gelmektedir. Yani acısız öldürme yöntemi. Buna da 'acısız bir şekilde insani koşullarda yaşamlarına son verilmesi' denilmektedir. 'İnsani koşullarda' lafı bile insanın doğadaki tüm canlılara tahakkümünü ortaya koymaktadır. Doğayı paylaşan canlı türü olan insan bir başka canlının yaşam hakkına müdahaleyi hangi hakla kendine reva görmektedir. Sorgulamamız gereken asıl konu budur. Doğal ortamlarına el koyduğumuz diğer canlılara yönelik bu yasa tasarısı insani değildir. Olsa olsa sömürgeci, tahakkümcü kapitalist insana ait gaddarca duyguların açığa çıkarılmasıdır” şeklinde konuştu.

Foto (1)-132

'BU YASAYI DERHAL GERİ ÇEKİN'
Yasa yapıcılara sesleniyoruz diyen Aslı Soydar “Bu gaddarlıktan vazgeçin, tüm canlıların yaşam hakları vardır. Madem doğal alanları biz talan ettik, sömürgeleştirdik o zaman hayvan dostlarımıza yeni doğal ortam içinde beslenme ve barınmalarını da esas alacak bir şekilde çalışmalar yapılması zorunludur. Bu yasayı derhal geri çekin. Bu alanda çalışma yapan veteriner örgütleri, hayvan hakları savunucuları ile birlikte bilimsel yöntemleri esas alacak düzenlemeler ve uygulamalara başlayın. İçindeki tüm canlılarla birlikte doğanın sağlığını ve yaşamak hakkını korumak için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Muhabir: GAZİ KARATAŞ