Yıllar öncesinin dokusunu günümüze taşıyan, Antalya'nın tarihi Cumhuriyet Hamamı, Osmanlı'nın ihtişamını koruyarak günümüze ulaşan ender eserlerden biri. 15. yüzyılda, göz alıcı bir mimariyle yaşama kazandırılmış ve Bali Bey'in emriyle inşa edilmiş. Tarih, bu hamamın duvarlarında yankılanan hikayelerle dolu.

HAMAMIN BÖLÜMLERİ

Bali Bey, Antalya'nın taş sokaklarında adıyla anılan hamamını yaptırdığında, belki de o bile hayal etmedi bu taşların arasında dolaşacak insanların gözlerindeki ışıltıyı. Hamamın kapısından adımını atan herkes, geçmişin izlerini takip ederek soyunmalık bölümüne ulaşıyor. Burası, zamanın tozunu üzerinde taşıyan, ilk adımların atıldığı mekan. Duvarların yıllara direnişi, her ziyaretçiye tarihle dans etme şansı veriyor.

 

ILIKLIK

Doğu duvarındaki gizemli kapı, ziyaretçileri ılık bir kucakla karşılıyor. Soyunmalıktan ayrılıp ılıklığa adım atanlar, tıpkı zamanda bir yolculuk yapar gibi hissediyorlar. Ortada yükselen kubbeler, tarihin yükünü taşırken sağır edici sessizlik ve huzur, zihinlerin dinginliğe doğru yolculuğunu sağlar. Burası, bedenin arındığı, ruhun huzura kavuştuğu bir mekan.

A N T K A L 01 Ant 1761-1

SICAKLIK

Doğu duvarındaki gizemli kapı, ılıklıktan ayrılıp sıcaklık bölümüne geçişi müjdeleyen bir geçittir. İçeri adım attığınızda sizi karşılayan, sıcaklıkla sarılmış bir ana mekan, adeta tarihle dans ediyor. Merkezde yükselen kubbe, geçmişin anılarını yansıtırken üç eyvan ise sırlarla dolu hikayelere ev sahipliği yapar. Sivri beşik tonozlar altında saklanan sırlar, ziyaretçileri mistik bir yolculuğa çıkarır.

ANTALYA'NIN ZAMAN TÜNELİ

Her bir taşında bir hikaye saklı olan Cumhuriyet Hamamı, ziyaretçilerini geçmişle gelecek arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Bali Bey'in emriyle inşa edilen bu muazzam eser, Antalya'nın tarihini gelecek nesillere taşırken günümüzde hâlâ teneffüs eden bir yaşam kaynağı olmaya devam ediyor. Geçmişin izlerini taşıyan bu kutsal mekan, zamanın sonsuz dansında bir dansçı gibi yer alır, ruhları aydınlatır.

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER