Türkiye, 31 Mart 2024 Pazar günü Mahalli ve İdari Seçimler için sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Ülkede kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmen bulunuyor ve seçimlerde 206 binden fazla sandık kurulacak. Antalya'da da 4 bin 171 jandarma ve 7 bin 349 polis seçim süresince görev yapacak, 6 bin 40 sandıkta 1 milyon 925 bin 946 seçmen oy kullanacak.
CEZAYI YKS BELİRLEYECEK
Seçimler öncesinde merak edilen konulardan biri de oy kullanmama cezası oldu. Yüksek Seçim Kurulu henüz bu konuda bir açıklama yapmamasına karşın 2023 Genel Seçimlerinde bu miktar 300 TL'ye yükseltilmişti. Oy kullanmama cezasının ne kadar olacağına dair kesin bilgi Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenecek. Önceki cezalar ise, 2010 yılında oy kullanmama cezası 22 TL olup bu ceza 2023 seçimlerinde ise 300 TL olarak belirlenmişti. Bu yerel seçimler için herhangi bir açıklama yapılmadı ancak cezanın 300 TL olacağı tahmin ediliyor.
NEDİR BU CEZA?
Oy kullanma, bir vatandaşlık görevidir ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen kurallara göre her bireyin seçme hakkını kullanması beklenir. YSK, oy kullanmamanın cezai işlemle karşılanacağını belirtmektedir. Oy kullanmama durumunda uygulanacak ceza miktarı da Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenir. Seçimlerin sonrasında, oy kullanmayan seçmenlere ceza tebligatı gönderilir ve bu tebligatta oy kullanmama cezası ödeme bilgileri bulunur. Ödemeler, Maliye Bakanlığı ve PTT gibi belirlenen kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilebilir.   

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER