ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Müzesi, ‘Guaj Boya’ atölyesi düzenliyor.  Her yaş grubundan ziyaretçinin keyifle gezdiği müzede, 3 yaş üzeri çocukların bireysel ya da ebeveynleri ile katılabilecekleri atölye çalışmaları vatandaş tarafından büyük ilgi görüyor. Oyuncak Müzesi’nde, 13 Ekim Cuma günü saat 10.30- 12 ve 13.30- 15.00 arası 5-8 yaş için ‘Guaj Boya’ adlı etkinlik düzenlenecek. Etkinliğe katılım sağlamak isteyenlerin ise önceden rezervasyon yapmış olması gerekiyor. 

OYUNCAK MÜZESİ HAKKINDA
Araştırmacı, şair, yazar Sunay Akın’ın öncülüğünde 2011, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hizmete giren Antalya Oyuncak Müzesi, yaklaşık 3 bin antika oyuncağın sergilendiği masalsı bir dünyanın kapılarını misafirlerine açıyor. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın danışmanlığında açılan müze, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin önemli kültür projelerinden biri. Antalya Kaleiçi’de yer alan müze, İstanbul ve İzmir’in ardından Türkiye’deki üçüncü oyuncak müzesi olma unvanına sahip. Koleksiyonu, tasarımı, binası ve eğitim çalışmaları ile Avrupa'nın seçkin oyuncak müzeleri arasında yer alan Antalya Oyuncak Müzesi, Kaleiçi Yat Limanı’nda yer alıyor. 

GUAJ BOYA ETKİNLİĞİ HAKKINDA
Guaj, suyla inceltilerek kullanılan ama saydam olmayan bir tür resim boyası ve bu boyayla resim yapma tekniği. Eski Mısır'dan beri uygulanan bir tekniktir. Guaj boya, su bazlı opak bir boya cinsidir. Su bazlı olması su ile karışabilen, mat, çabuk kuruyan ve kapatıcı özelliklere sahip olması anlamına gelir. Bir çeşit suluboya olarak tanımlayabileceğimiz guaj boya, tıpkı suluboyada olduğu gibi su ile inceltilmesinin ardından kullanılır. Kapatıcılık bakımından yağlı boyaya benzeyen guaj boya, saydam olmayan örtücü renkleriyle dikkat çeker. Renklerin birbirleriyle karıştırılıp farklı renkler ortaya çıkarılmasına imkan veren boyalar arasında yer alan guaj boya kağıt üzerinde matlaşma özelliğine sahiptir. Kapatıcı özellikleri kullanılarak homojen yüzeylerin oluşturulması bakımından tercih edilen guaj boyalar grafik tasarım işlerinde çok fazla tercih edilir. HABER/BUSE ER