Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şube kuruluş yıl dönümü etkinliği düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte ayrıca Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi 2023 Yılı Doğa Hizmet Ödülü verildi. Ödüle, Phaselis Antik Kenti’ni tahrip eden projeye karşı çıkışlarıyla, verdikleri mücadeleyle dikkatleri çeken ‘Phaselis’e Dokunma Hareketi’ layık görüldü. Ödülü grubu temsilen Erdal Elginöz,  Orman Mühendisi ve TODBA Eski Başkanı Akın Mızraklı’nın elinden aldı. Mızraklı, verilen mücadele için Phaselis’e Dokunma Hareketi üyelerine teşekkür etti.

WhatsApp Image 2024-01-13 at 20.57.36

‘PROJE BÜYÜK İHTİMALLE İPTAL EDİLECEK’

Ödülü aldıktan sonra konuşmaya yapan Tuncay Koç, dava sürecine değindi. Koç, “Birkaç ay sonra dava görülecek ve davadan büyük ihtimalle bu projenin iptal edileceğini ön görüyoruz. Bu proje üç kanuna doğrudan aykırıydı. Yani aklı başında bir idarenin doğaya bu kadar fazla zarar veren bir projeye hiç girişmemesi gerekirdi. Ancak burada amaç kanunlar değil, ormanı korumak değil. Kendilerinin uzun vadeli bir planı var. Türkiye’nin güzel kalmış, korunmuş koyu alanlarını da bir şekilde sermayenin eline vermek ve ranta çevirmek. Ama Phaselis’e Dokunma Hareketi, duyarlı meslek örgütleri, dernekler hep beraber ortak bir çabayla bu doğa kıyımı ve rantın önüne geçti” diye konuştu.

WhatsApp Image 2024-01-13 at 20.57.36 (1)

‘BU MÜCADELE HERKESE UMUT OLDU’

Verilen ödüle dair törenden sonra bizlere konuşan Phaselis’e Dokunma Hareketi Üyelerinden Erol Malçok, “İnsanların öğrenilmiş çaresizlik içerisinde evinde oturduğu ve ne yapsak bir şey olmuyor dediği bir dönemde hem bir yandan depremin yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da Phaselis'i koruma mücadelesi verdik. Ve çok iyi yol aldık. Umut oldu herkese Phaselis mücadelesi. Üç ayağı var bu mücadelenin bilim, hukuk ve aktivizm. Umut eder ve azmedersek başarabiliriz. Yeni verilen esastan yürütmeyi durdurma kararı da bizi çok sevindirdi” dedi. ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin