İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, Antalya’da fırtına ile birlikte sağanak sonucu yaşanan sel felaketi nedeniyle bölgenin acilen afet bölgesi ilan edilmesi, ev ve işyerleri zarar gören vatandaşlar ile tarım arazileri zarar gören üreticilerin borçlarının bir yıl süreyle ertelenmesi, zararlarının da giderilmesi için kanun teklifi verdi. Verilen kanun teklifine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’de destek verdi.

Poyraz2

‘ANTALYALILARIN ZARARI TANZİM EDİLMELİ’

Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) sunduğu kanun teklifinde Türkiye’de 2010 yılından itibaren meteorolojik afetlerin en fazla görüldüğü ilin Antalya olduğunu hatırlatarak, “Dün gece yaşadığımız sel felaketi Antalya merkezini ve Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerini etkilemiştir. Sel Antalya genelinde ağır hasara yol açmış, park halindeki araçlar sel sularına kapılarak sürüklenmiş, evleri su basmış ve ne yazık ki bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu derece ağır bir felakette Devlet desteği olmaksızın Antalyalı hemşerilerimizin ve Antalya’mızın yaralarının sarılması mümkün değildir. Zararların hızla tazmini, altyapının yenilenmesi, yurttaşlarımızın ekonomik kayıplarının giderilmesi için bölgenin acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerekmektedir” dedi.

Sel2

‘KREDİ ÖDEMELERİ ERTELENSİN’

Mağduriyetlerin giderilmesi için gerekli adımların atılmasını isteyen Poyraz, kanun teklifinin gerekçesinde,  “Özellikle iklim değişikliği ve küresel ısınma ile birlikte hidro-metoerolojik kaynaklı afetler Antalya’mızı gün geçtikçe daha sık, yoğun ve çok etkilemektedir.  Bu etkilenmenin son örneğini maalesef dün gece yaşadık. Bir vatandaşımız hayatını kaybetti, onlarca ev iş yeri sular altında kaldı, tarım bölgelerinde de ciddi zararlar meydana geldi. Verimliliği oldukça yüksek olan Antalya toprağına buğdaydan mısıra, susamdan pamuğa, portakaldan muza değin her türlü ürün yetişmektedir. Ayrıca, kesme çiçek yetiştirilerek ihraç edilmektedir. Antalya Bölgesinde, sera ile üretim son yıllarda büyük gelişme göstermiştir.

Sel22

Türkiye genelinde cam seraların yüzde 90'ı Antalya'dadır. Türkiye turfanda sebzesinin yüzde 65'i bölgemizde üretilmektedir. Ancak yaşanan sel felaketi Antalya bölgemizde tarım bölgelerinde de ciddi zararlar meydana getirmiştir. Afetin bu ciddi boyutu göz önünde tutularak, ivedi bir şekilde çiftçilerimizin yararları da sarılmalıdır. Yaşanan afet sonrası zarar gören köylülerin Çiftçi Kayıt Sistemi ve Tarım Sigortası kapsamında olduklarına bakılmaksızın T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla kullandıkları kredilerin ertelenmesi, Tarım İl Müdürlüğünün yapacağı tespit üzerine uğranılan zararların ayni ve nakdi olarak tazmini ve böylelikle afetten etkilenen çiftçilerimizin mağduriyetlerinin bir nebze giderilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER