BİRLEŞMİŞ Milletler tarafından 1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın oluşturulması açısından önemli bir gün. Dünya Engelliler Günü nedeniyle engellilerin yaşadığı zorluklar, aslında ne istedikleri gibi konuları Türkiye Paralimpik Halter Şampiyonu Simge Elif Poyraz ile konuştuk.

WhatsApp Image 2023-12-03 at 15.31.25

TAM BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

Antalya'da yaşayan 27 yaşındaki Paralimpik Halter Sporcusu Simge Elif Poyraz, her 1000 doğumdan birinde görülen Spina Bifida hastalığıyla dünyaya geldiğini söyledi. Hastalığının ilerlemesiyle birlikte yüzde 87 engelli olan Simge Elif 2016 yılından bu yana tekerlekli sandalye kullandığını, hastalığının ilerlemesinden sonra pes etmediğini belirtti. Poyraz, 2018 yılında Türkiye Paralimpik Halter şampiyonasında Türkiye ikincisi oldu. Geçen ay yapılan 2023 Paralimpik Halter şampiyonasında 61 kiloda yarışan Poyraz Türkiye birincisi oldu.

WhatsApp Image 2023-12-03 at 15.31.24

‘BİR GÜN DEĞİL HEP VARIZ’

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü aslında pek sevmediğini söyleyen Poyraz,  “ Engellilere özel bir günün olması başlı başına aslında bir ötekileştirilme şekli. Biz ötekileştirilmeden, sizden farklı olmadan yaşamak istiyoruz. Hayatımızın kolaylaştırıldığı ve bize hiç zorluk çıkarılmadan yaşamak istiyoruz. Bir otobüs durağında beklerken acaba şoför beni alacak mı diye endişe etmeden yaşamak istiyoruz. Rampaların önüne araçların park edilmemesi gibi küçük detayların unutulmamasını istiyoruz. Biz aslında sizin bizi yok saymamanızı istiyoruz. Bir gün değil hep var olduğumuzu bilin istiyoruz” diye konuştu. 

WhatsApp Image 2023-12-03 at 15.31.22

‘HAYATIMIZI ZORLAŞTIRMAYIN’

Kendisinin yaşadığı zorluklara değinen Poyraz, “ Ben aslında böyle aşırı duygusal bir kadın değilim. Yaşadığım birçok şey oldu hepsinin üstesinden gelebilirim diyorum ama bazen insanı derinden etkileyen şeyler oluyor. Antalya’da yağmurlu bir gündü ki Antalya’nın yağmuru çok kötüdür. Otobüs beklerken şoför bey beni görmesine rağmen durakta durmadı ve hızla sürdü. Yoldaki bütün su üstüme sıçramıştı. O gün çok üzülmüş ve kederlenmiştim. Ne iş yaparsanız yapın engellileri bu şekilde hırpalamaya hakkınız yok. O nedenle bizim hayatımız zaten zor sizde lütfen zorlaştırmayın” ifadelerini kullandı.

‘KENDİNİZE GÜVENİN’

Engelli olan kişilere seslenen Poyraz “ Ben çok güçlü biri olduğumu biliyorum. Yaşadığım birçok sağlık sorunlarına rağmen hayata tutunmayı asla bırakmadım. Benim gibi olan birçok insan var onlara da pes etmemeleri gerektiğini hayata karışmaları gerektiğini söylüyorum. Evde durarak hayatı kendimize zindan edemeyiz. Sosyalleşmeliyiz, spor yapmalıyız. Ben spora başlayarak birçok şeyi aştım. Bu haberi okuyacak engelli kardeşlerime şunu söylemek istiyorum. Kendinizi, aileni ya da başkalarını suçlamayı bırakın ve neler yapabileceğinize odaklanın. İnanın ki çok fazla şey yapabildiğinizi göreceksiniz” dedi. ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin