DİŞ Hekimi Furkan Büyükgebiz, asitli içeceklerin ve tatlı yiyeceklerin ağız içi pH dengesini bozarak diş taşı ve çürük oluşumuna neden olduğunu belirterek bayram ziyaretleri sırasında tüketilen öğünlere dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Whatsapp Image 2024 04 10 At 07.37.11

BAYRAMDA ŞEKER TÜKETİMİNE DİKKAT

Diş Hekimi Furkan Büyükgebiz, özellikle iyi ağız bakımı yapılmayan bireylerde yemek artıklarına bağlı olarak dişlerin ara yüzlerinde çürüklerin meydana geldiğini ifade ederek, “Asitli içecekler ve tatlı yiyecekler ağız içi pH dengesini bozuyor. Bu durum diş taşı ve çürük oluşumuna neden olur. Özellikle iyi ağız bakımı yapılmayan bireylerde yemek artıklarına bağlı olarak dişlerin ara yüzlerinde çürükler meydana gelir. Çocuklarda çok fazla şeker tüketimine ve diş fırçalama alışkanlığının iyi olmamasına bağlı olarak bayramda çokça şeker tüketildiği için çürük oluşumuna daha açık hale gelirler” dedi. Çocuklarda bayramda fazla şeker tüketiminin ve yetersiz diş fırçalama alışkanlığının çürük oluşumunu daha da artırdığını vurgulayan Diş Hekimi Furkan Büyükgebiz, “Bu konuda alınması gereken önlemler arasında tatlıların miktarına değil alım sıklığına dikkat edilmesi gerekir. Ne kadar çok tatlı yediğimizden ziyade öğünleri sayısı bizim için daha önemlidir, öğünler daha az olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Diş Hekimi Büyükgebiz, öğünlerin sayısının azaltılması ve tatlı tüketiminden sonra ağzın suyla çalkalanması gerektiğini belirterek, “Tatlı tüketiminin ardından ağzın suyla çalkalanması gerekmektedir. Bunun ardından diş ipi yapılmasına özen gösterilmelidir. Özellikle tatlı tüketiminin ardından ara yüzlerde çürük oluşması nedeniyle diş ipi kullanımı önem taşımaktadır” ifadelerine yer vererek diş ipi kullanımının önemine vurgu yaptı. Diş sağlığını korumak adına misafirliklere diş fırçası götürmenin faydalı olabileceğini de sözlerine ekleyen Diş Hekimi Büyükgebiz, “Bu duruma önlem almak adına misafirliklere diş fırçası götürülebilir. Çikolatalarda da bitter tercih edilebilir, bunun sebebi de şeker oranının düşük olmasıdır. Bir diğer önemli unsur ise çikolatanın çok fazla ağızda bekletilmesi yerine direkt yutulmasıdır. Eğer asitli içecek tüketilecekse de pipet ile dişe değdirilmeden tüketilmelidir” açıklamalarına yer verdi. 

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER