ANTALYA Devlet Senfoni Orkestrası, haftalık konserlerine devam ediyor. 3 Mayıs Cuma günü AKM Aspendos Salonu'nda saat 20.30'da gerçekleşecek konserde, şef Oğuzhan Kavruk yönetiminde, solist Martynas Levickis ‘Akordeon’ olarak sahne alacak. Programda G. Gershwin'in ‘Rhapsody in Blue’ ve D. Şostakoviç'in ‘Caz Süitleri’ yer alacak.
 

ŞEF OĞUZHAN KAVRUK HAKKINDA

1969 yılında doğan bir sanatçı, 1980'de Hacettepe Ankara Devlet Konservatuvarı'na katılarak Prof. Engin Sansa ile Viyolonsel çalışmalarına başladı. 1989'da mezun olduktan sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'na katıldı. Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde tamamladı. 2006 yılında başladığı Orkestra Şefliği çalışmalarını Prof. Rengim Gökmen ile bitirdi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 2018 yılında ayrıldı ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'na Orkestra Şefi ve Müzik Direktörü olarak atandı.
Şeforkeksfdgşfh

ÜNLÜ RUS BESTECİ ŞOSTAKOVİÇ

Rus besteci Dmitri Dmitriyeviç Şostakoviç, 25 Eylül 1906'da Sankt-Peterburg'da doğdu ve 9 Ağustos 1975'te Moskova'da hayatını kaybetti. SSCB Yüksek Sovyet Milletvekili ve Lenin Nişanı sahibi olan Şostakoviç, çok çeşitli türlerde eserler veren bir besteci ve piyanistti. Film müziği ve caz da dahil olmak üzere geniş bir repertuara sahipti ve 20. yüzyılın en tanınan bestecilerinden biri olarak kabul edildi. Sovyet mareşali Mihail Tuhaçevski'nin himayesinde ün kazanan Şostakoviç, RSFSC Yüksek Sovyeti'nde ve Sovyetler Birliği Yüksek Sovyeti'nde görev aldı. Eserlerinde farklı müzik tekniklerini bir araya getirerek hibrit bir ses geliştiren Şostakoviç, Igor Stravinsky'nin neoklasik tarzından ve Gustav Mahler'in geç romantizminden etkilendi. Orkestra eserleri arasında 15 senfoni ve altı konçerto bulunmaktadır.
Rusbesteciiiidişkg

CAZ USTASI GERSHWİN

Amerikalı besteci ve piyanist George Gershwin, 26 Eylül 1898'de doğdu ve 11 Temmuz 1937'de beyin tümöründen vefat etti. Popüler, caz ve klasik türlerde besteleriyle tanınan Gershwin'in en bilinen eserleri arasında Rhapsody in Blue 1924, An American in Paris 1928, Swanee 1919, Fascinating Rhythm 1924, Embraceable You 1928 ve I Got Rhythm 1930 şarkıları, Porgy ve Bess 1935 operası yer alıyor. Charles Hambitzer'den piyano ve Rubin Goldmark, Henry Cowell ve Joseph Brody'den kompozisyon eğitimi alan Gershwin, Broadway tiyatrosu eserleri bestelemeye kardeşi Ira Gershwin ve Buddy DeSylva ile başladı. Paris'e taşınarak Nadia Boulanger ile çalışmayı düşünen Gershwin, reddedilmesine rağmen An American in Paris'i besteledi. Daha sonra New York'a dönerek Porgy ve Bess'i yazdı. Başlangıçta ticari başarısızlık olan eser, sonradan Amerikan operalarının önemli bir örneği ve kültürel bir klasiğe dönüştü. Hollywood'a taşınan Gershwin, birçok film müziği besteledi. Besteleri film ve televizyon uyarlamalarıyla caz standartları haline geldi. 

Cazskfmdlg

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER