İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Serik Kaymakamlığı ve Serik Belediyesi iş birliğinde düzenlediği Serik Bilim Festivali başladı. Serik Millet Bahçesi tesislerinde düzenlenen festivalin açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. 

Açılışa Kaymakam Cemal Şahin, Belediye Başkanı Enver Aputkan ile protokol üyeleri katıldı. 45 atölye, güneş ve gökyüzü gözlemi, sportif faaliyetler ve çocuk oyunlarından oluşan 200 etkinliğin gerçekleştirileceği festivalin açılış kurdelesini protokol yaptı. 

serik-bilim-festivali-basladi_7231_dhaphoto7

Kaymakam Cemal Şahin, hayata bilimsel açıdan bakabilen, bilimi üretime dönüştürebilen, iş birliği içerisinde bilimsel faaliyetlerde yer alabilen yeni nesiller yetiştirilmesinde üniversite hocaları ve öğretmenlerin katkısının büyük olduğunu söyledi. Serik'teki dinamik akademik öğretmen camiası ile kapasitesi yüksek zeki öğrencilerin ciddi ümit ışığı verdiğini vurgulayan Kaymakam Şahin, "Uluslararası birçok projede arkadaşlarımız yer aldı. Özellikle Orhangazi Anadolu Lise'mizin yaptığı elektrikli araç projesi çok önemli bir projeydi. Antalya ilinde yatırımları ile ön plana çıkan Serik 'ben de varım' diyor. Serik'i bizler turizm ve tarım ile tanımlıyoruz. Serik geleceğe ışık saçan bir ilçe olarak karşımıza çıkıyor. Eğitim ve bilimin en sürükleyici güç olduğunu görüyoruz. Devlet ve milletimiz el ele birlikte büyük projelere imza atıyor. Hepsinin temelinde eğitim ve eğitime verilen önem var. Biz de ilçemizde eğitime önem veriyoruz" diye konuştu.

serik-bilim-festivali-basladi_7231_dhaphoto5

Belediye Başkanı Enver Aputkan da eğitimin gönül işi olduğunu, eğitimin asli görevleri olduğunu, imkanlar doğrultusunda okulların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını vurguladı. 'Serik Okuyor', 'A'dan Z'ye Serik', 'Beni dinler misin?', 'Bağımlı olma bağlı ol', 'Doğru hamle doğru karar', 'Göster zekanı Serik' gibi birçok projeye ortaklaşa imza attıklarını kaydeden Belediye Başkanı Aputkan, Bilim Festivali'ne katılan öğrencilerin ve misafirlerin yeni deneyimler elde edeceklerini sözlerine ekledi.

serik-bilim-festivali-basladi_7231_dhaphoto6

Festivalde, İlçe Jandarma Komutanlığı arama kurtarma köpeği 'Ocak' ve iz takip köpeği 'Taç' ile gösteri yapıldı. Arama kurtarma köpeği Ocak'ın 6 Şubat depreminde görev aldığı ve göçük altında 16 vatandaşın kurtarılmasını sağladığı belirtildi. Ocak ve Taç, beğeniyle izlenen gösterilerinin sonunda ayakta alkışlandı. Serik Bilim Festivali'nin 3 gün süreceği belirtildi. 

Kaynak: DHA