Kayseri'de Suriye uyruklu 7 yaşındaki kız çocuğunun, akrabası tarafından taciz edilmesinin yankıları sürüyor. Suriyeli sığınmacılara yönelik eylemlerden biri de Antalya'nın Serik ilçesinde yaşandı. Saat 23.00 sıralarında Serik eski Cuma pazarı mevkiinde toplanan 1000'in üzerinde eylemci, sloganlar atarak meydana yürüdü. Daha sonra eylemciler ilçenin çeşitli bölgelerinde oturan Suriyelilere ait araçlara taşlarla zarar verdi, ters çevirdi. Suriyelilere ait bir motosiklet cadde ortasında ateşe verilerek yakıldı. Göstericiler motosiklete müdahale etmek için gelen itfaiye ve sağlık ekiplerine engel oldu.

75291 (1)

Gece ilerleyen saatlerde eylemciler, Suriyelilere ait iş yerlerine taşlarla saldırıp camlarını kırdı. Olaylara Serik ilçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, Çevik Kuvvet, Antalya İl Emniyet Müdürlüğünden takviye olarak gelen Çevik Kuvvet ve TOMA'lar ile İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı jandarma timleri müdahale etti. Serik Kaymakamı Cemal Şahin, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Demir, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Ayhan Aktürk de vatandaşları yatıştırmaya çalıştı.

75291 (2)

Belediye Başkan Yardımcısı Halil Demir, polis aracının hoparlöründen halka seslenerek “Lütfen arkadaşlar herhangi bir olaya sebebiyet vermeyelim. Duyarlı olalım ve dağılalım. Herkes evine gitsin. Polisimize yardımcı olalım" diyerek halkı sakinleştirmeye çalıştı.

Olaylar, polisin çabasıyla saat 03.00 sıralarında yatıştırıldı.

75291 (5)

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMINDAN 2 GÖZALTI

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Kayseri'de yaşanan taciz olayının ardından sosyal medya hesaplarında provokatif paylaşım yapan şüpheliler M.T. ve D.A., 'Suç İşlemek İçin Alenen Tahrikte Bulunma, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme, Halkı Kanunlara Uymamaya Alenen Tahrik Etme' suçlarından gözaltına alındı.

75291 (3)

75291 (6)

75291 (4)

75291 (7)

Kaynak: DHA