İSRAİL ile Gazze arasındaki çatışmalar devam ederken İsrail güçleri, akşam saatlerinde Gazze'de bir hastaneyi hedef aldı. Gazze Sağlık Bakanlığı, saldırıda en az 500 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İsrail’in Gazze’de hastane bombalamasına yönelik birçok tepki geldi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi saldırıya tepki gösterenler arasında. SES Antalya Şube Başkanı Şükran İçöz sendika adına açıklama yaptı: “Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz! Coğrafyamızda ve dünyada barış istiyoruz.”

ses-3

‘SORUMLU OLANLAR SAVAŞ SUÇLUSUDUR’

Coğrafyamızda savaşların yarattığı tahribat ve acıların bitmediğini söyleyen İçöz, “Savaş zamanı hasta ve yaralılara bakım sağlanması ahlakın, dinin ve insanlık hukukunun gereğidir. Silahlı çatışmalar hukukunda bazı hedeflere saldırılması özel olarak yasaklanmıştır. Bu konudaki en eski kural ise sivillere saldırılmasının yasaklanmasıdır. Hastaneler ve tıbbi birimler, savaşlarda çatışan taraflar tarafından hedef gösterilemez ve korunmakla yükümlü olunan tesislerdir. Hastanelerin bombalanması ve tedavi görenlerin tedavi hakkının engellenmesi Cenevre Sözleşmelerine ve çatışma hukuku kurallarına aykırıdır. Tüm dünyanın göz önünde gerçekleşen hastane saldırısı kuralların çiğnenmesidir, savaş suçudur ve sorumluluğu olanlar savaş suçlusu olarak yargılanmalıdır” ifadelerini kullandı.

‘DÜNYADA BARIŞ İSTİYORUZ’

Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmayacağının vurgusunu yapan İçöz, “Dün TBMM’de imzalanan tezkere, son iki haftadır Suriye'nin kuzeyine yönelik artan hava operasyonları ve yapılan açıklamalar nedeniyle ülkemizin de daha kapsamlı bir savaşa sürüklenmesinden kaygı duyuyoruz. Savaş, açlık, yoksulluk, göç, ölüm, doğanın talanı ve gözyaşı demek. Bu nedenle ‘savaş bir halk sağlığı sorunudur’ diyoruz. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz. Bir kez daha ülkemizde, coğrafyamızda ve dünyada barış diyoruz” açıklamasını yaptı. HABER/ÇİĞDEM KORKAN