GEÇTİĞİMİZ günlerde Akseki'de mezarlık ziyareti için evden çıkan 82 yaşındaki kadına, sürü halinde gezen çoban köpekleri saldırmış ve yaşlı kadın hayatını kaybetmişti. Bu olaydan sonra yine, “Sokak hayvanlarının tehlikeli mi, değil mi?” soruları gündeme geldi. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Antalya Bölge Temsilcisi Çetin Şişman, bazı köpeklerin cinsi gereği saldırgan olabileceğini ancak bu köpeklerin özel bakım ve korumaya alındığı takdirde tehlikeli olmayacağını söyledi.

‘KISIRLAŞTIRMA YAPILMALI’

Sokak hayvanlarının saldırganlaşması ve haberlerde sıkça yer almasıyla ilgili konuşan Şişman, “Sokak hayvanları kış mevsiminde çok daha fazla saldırganlaşabiliyor. Bunun nedeni ise sokakta kalan hayvanlar kışın yeterli miktarda besin bulamıyor. Besin bulamadığı için etrafa saldırıyor. Yetkililer, sokak hayvanlarının yeterli beslenmeleri için besin ve su ihtiyacını gidermeli. Ayrıca, saldırganlaşmanın önüne geçmek için en önemli şey kısırlaştırma. Yetkililerimiz ‘Kısırlaştır-Aşılat-Yaşat’ yolunu izlemeliler. Bazı köpeklerde cinsi gereği karakter olarak saldırganlık var, belki bunu değiştiremeyiz fakat bu köpekler özel bakım ve korumaya alınmalıdır. Ayrıca kısırlaştırma önemli çünkü baktığımız zaman kısırlaştırılan köpeklerin yüzde 90’ı uysallaşıyor. Bu nedenle yetkililerin kısırlaştırmayı acilen yapması gerekiyor” dedi.

Sokak Hav32

‘HAYVANLARA KÖTÜ DAVRANMAYALIM’

Sokak hayvanlarına karşı bazı vatandaşların acımasız olduğunu söyleyen Şişman, “Antalya, Türkiye’de hayvansever olan şehirlerden biri ancak şehir dışından gelenler mi tam bilemiyorum bir grup sokak hayvanlarına karşı çok acımasız olabiliyor. Sokak hayvanları konusu toplumu iki gruba ayırmış durumda ancak unutmayın ki onlar da bir can. İnsanların olduğu kadar bu dünya onların da. Bu yüzden sokak hayvanlarına acımasızca davranmayın. Bir sorun karşısında yetkilileri arayın. Onlar da acıkıyor, susuyor, sevgi istiyor ve hatta çoğalıyorlar. Onların canını hiçe sayamayız. Hayvanlara karşı sevgi dolu olalım. Saldırganlaşan hayvanların kısırlaştırılması için de yetkililere iletelim. Hep birlikte el ele verirsek bu kutuplaştırmayı bitirebiliriz. Hayvanlar ile bu dünyayı huzur için paylaşabiliriz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER