ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Kepez Sosyal Güvenlik Merkezi önünde mesai başlangıcı öncesi toplanan BES üyeleri, alkışlarla tepkilerini dile getirirken protesto sırasında sık sık "Servis hakkımız gasp edilemez", "Birleşe birleşe kazanacağız", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz", "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganları attı.

Foto (1)-133

'TASARRUF LÜKSTEN OLUR!'
Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nin ardından kamuda birçok alanda tasarrufa gidilmesinin ardından tasarrufların yalnızca emekçiler üstünden yapıldığını söyleyen BES Şube Başkanı Devrim Mol, “Emekten tasarruf olmaz, lüks harcamalardan olur” sözleriyle tepki gösterdi. Mol, “Bu ülkenin emekçileri, üretenleri, en çok vergi ödeyenleri olarak tasarruf yalanı altında yeni bir saldırıya maruz kaldık. Bu tasarruf değil, daha fazla yoksulluk, daha fazla işsizlik, daha fazla güvencesizlik, daha fazla angarya çalışma paketidir. Sermayeden alınmaktan vazgeçilen vergiler planlanan tasarruf miktarının 20 katıdır. İtibardan, şatafattan, lüks araçlardan, lüks makam odalarından, kamu özel iş birliği marifetiyle yandaşlara garanti ödemelerinden, saray harcamalarından, güvenlik harcamalarından vazgeçmeyen iktidar gözünü kamu hizmetlerine, kamu emekçilerine dikmiştir” ifadelerini kullandı.

Foto (3)-77

'SERVİS HAKKIMIZ GASP EDİLEMEZ'

“Sanki ortada lojman kalmış gibi, çok az sayıda olanlarda da üst düzey yetkililer oturmuyormuş gibi, gözünü aslında yararlanamadığımız lojman hakkına, çok az kurumda var olan servis hakkımıza göz dikilmiş durumda” diyen Mol sözlerine, “Gerçekten tasarruf yapma niyetiniz varsa yüzünüzü, dakikada iki asgari ücret tüketen saray harcamalarına, yandaşlara hazineden aktarılan garanti ödemelerine, kur korumalı mevduat soygununa çevireceksiniz. Gerçekten tasarruf yapmak istiyorsanız lüks uçaklardan, lüks araçlardan vazgeçeceksiniz. Hazineye gelir sağlama niyetiniz varsa vergide adaleti sağlayacak, servet sahiplerinden servet vergisi alacaksınız. Tüm bunları yapmazken yoksulluk rakamının yanından bile geçmeyen maaşımızla geçinmeye çalışan biz kamu emekçilerinin zaten kısıtlı olan servis hakkımızın gasp edilmesini asla kabul etmiyoruz. Bu karardan dönülene kadar fiili meşru eylem ve mücadelemize devam edeceğimizi duyuruyoruz” dedi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ