Bursa'nın tarih kokan sokaklarında, 19 Kasım 1912'de, doğanın derin sırlarıyla iç içe büyüyen bir çocuk dünyaya geldi. Adı; İsmail Baha Sürelsan'dı. Toprakla barış içinde geçen çocukluk yılları, ona hem tarımın hem de müziğin büyülü dünyasını tanıttı. Toprağın altındaki kökler gibi, müziğin de dallarını saran İsmail Baha, zamanla yüksek tarım mühendisi olurken bir yandan da notalarla dans etti.

Eğitim yılları, okul bahçelerinde çırpınan rüzgarın müziğiyle dolup taştı. Tarım mühendisliği öğrenimi, toprağa duyduğu sevgiyi pekiştirirken, müzik dersleri de kalbindeki nağmeleri güçlendirdi. Bu iki aşkın kucaklaştığı noktada İsmail Baha Sürelsan, kendini Türk müziğinin derinliklerine adamaya karar verdi.

NOTALARA DUYULAN AŞK

Yıllar içinde, notaların dilinden anlayan bir bilim insanı, bir müzikolog olarak Türk müziğine katkıda bulundu. Bilimsel araştırmaları, yayınları, konferansları ve eğitimciliği ile adını müzik dünyasına altın harflerle yazdırdı. Onun elinden çıkan notalar, tarımın bereketini, doğanın güzelliklerini anlatan birer destan gibiydi.

UNUTULMAZ ESERLER ve GÖREVLER

İsmail Baha Sürelsan, hayatında olduğu gibi sanatında da titiz, taviz vermeyen, disiplinli bir tutumla yaklaştı her şeye. Az ama öz eserleri, Türk musikisine damgasını vurdu. ‘Sandal’, ‘Güle sor, bülbüle sor’, ‘Çekmiyor yâr-ı sitemkâr hayli demdir nazımız’ gibi unutulmaz eserler, onun derin duygularını, yaşamına sığdırdığı büyük aşkını yansıtıyordu.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde geçirdiği yıllar, dinî müzik dersleriyle dolup taştı. TRT'de uzmanlık, repertuar kurulu başkanlığı, Kültür Bakanlığı Türk Müziği Komisyonu üyeliği gibi görevlerle süslenen bir kariyerin ardından, 1975'te TRT Ankara Radyosu Klasik Türk Müziği Korosu'nun başına geçti.

DEVLET SANATÇISI

Ancak, sağlık sorunları yoluyla Antalya'ya taşındığında, müziğiyle gönülleri fethetmeye devam etti. 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alarak onurlandırıldı. 1998'de, Antalya'da aramızdan ayrıldığında, bıraktığı boşluğu doldurmak için onun izinden giden bir nesil vardı. Haber/Erendiz ÖZKURT