ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2024 Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi’ni (TÜFE) açıkladı. TÜİK’e göre tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) aylık artış yüzde 1,64 oldu. Bir önceki ay yüzde 75,45 olarak açıklanan yıllık enflasyon ise haziranda yüzde 71,6’ya geriledi. Yılın ilk altı ayındaki enflasyon ise yüzde 24,73 olarak ölçüldü. Sendika temsilcileri ise açıklanan rakamlara tepki gösterdi.

Sadik Acar-8

TÜİK YALANLARINA FEDA ETMEYECEĞİZ

Hükümetin yanlış politikalar nedeniyle ülkeyi ekonomik krizin içine ittiği söyleyen Birleşik Kamu-İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar, TÜİK ile bağımsız kurumların hazırladığı enflasyon araştırmaları arasındaki farka dikkat çekti. Acar, “Bugün 6 aylık enflasyonu sadece yüzde 24,73 olarak açıklayan TÜİK, yine ve bir kez daha kamu emekçisinin gerçek enflasyonla boy ölçüşemeyecek kadar küçük bir zam almasının zeminini hazırlamıştır. Oysa gerçek, minareyi çalanların kılıfı olan TÜİK’in verdiği rakamların çok çok daha üzerindedir. Konfederasyonumuzun araştırmasına göre son altı aylık enflasyon yüzde 30,3 artarken Haziran ayı enflasyonu yüzde 3.3, son bir yıllık artış ise yüzde 96 olmuştur. Haziran ayı açlık sınırı 20 bin 574 liraya, yoksulluk sınırı ise 61 bin 417 liraya yükselmiştir. ENAG, Haziran ayında yüzde 4,27 açıkladığı enflasyonu son 12 aylık artışını ise yüzde 113.08 olarak 6 aylık enflasyon farkını da yüzde 41,16 olarak açıkladı. TÜİK’in enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığının bilinmesine rağmen ücret ve maaş zamlarında halen TÜİK oranları kullanılmaktadır” dedi.

Vedat Küçük-1

GERÇEKLERİ AÇIKLA EKMEĞİMLE OYNAMA

TÜİK’in görevinin enflasyonu düşük göstermek olmadığını söyleyen DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, TÜİK’in enflasyonu doğru ölçmekle görevli bir kamu kurumu olduğunu ifade etti. Küçük, “Bugün ‘başardık’ mesajları atmak için TÜİK’in hukuksuzluğuna arka çıkanlar, yarın yanlarında olmayacak, TÜİK’in bu hukuksuzluğu tek başına yaptığını iddia edecektir. TÜİK Başkanlığına çağrımız, yol yakınken hukuksuzluktan vazgeçmesi ve halkın ekmeğiyle oynamamasıdır. Enflasyonun bir puan düşük gösterilmesi bile milyonların ekmeğini, aşını küçültmektedir. Çocukların beslenmesini tehdit etmektedir. Bunun vebali ağırdır. Buradan bir kez daha TÜİK Başkanlığını hukuka ve vicdana davet ediyoruz. Bugün açıklanan baskılanmış enflasyon verilerine rağmen işçiyi, emekçiyi, emekliyi yoksullaştırmakta kararlı. Ancak biz de kararlıyız. İki yıldır sürdürdüğümüz “Gelirde Adalet, Vergide Adalet” mücadelemizi işyerlerinden TÜİK’e, vergi dairelerinden meydanlara büyüterek taşımaya kararlıyız. Gelirde adalet istiyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Ülkede adalet istiyoruz” ifadelerine yer verdi

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ