ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine gör Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun karma eğitim sistemine yönelik, “Karma eğitimde gençler birbirini taciz edebilir. Hatta buradan çıkan çok zeki olan gençler ise kimsenin fark edemeyeceği dolandırıcılık yöntemleriyle milletin cebini boşaltabilirler” sözlerine tepkiler büyüyor. Veli-Der Antalya Şube Başkanı Tülin Koç, “Cemaatlerin elinde bulunan çocuklarla ilgili neredeyse her gün istismar, taciz ve şiddet haberleri varken bunlara ses çıkarmayan sus pus olan kişilerin rahatsızlığının laik eğitim ve kadınlar olduğu açıktır” ifadeleriyle tepki gösterdi.

veli-der-tulin-koc

YAPICIOĞLU NE DEMİŞTİ?
Milli eğitim müfredatının içeriği ve okullardaki karma eğitim sistemi konusundaki endişelerini dile getiren Yapıcıoğlu, “Bizim müfredatla ilgili çok ciddi sorunlarımız var. O güzel binaların içerisinde çocuklarımıza ne öğretiliyor, milli eğitimin müfredatında ne var. Karma eğitimde gençler birbirini taciz edebilir. Hatta buradan çıkan çok zeki olan gençler ise kimsenin fark edemeyeceği dolandırıcılık yöntemleriyle milletin cebini boşaltabilirler “ diyerek eğitim sistemine yönelik eleştirilerini dile getirdi.

kapak_183918

ÇEDES HÜDA-PAR’IN ÇİZGİSİ
Bu açıklamaların üzerine tepki gösteren Veli-Der Antalya Şube Başkanı Tülin Koç ise yaptığı açıklamada, Yapıcıoğlu’nun eleştirilerini laik eğitimi hedef almak olarak değerlendirdi. Koç, “Eğitimde onlarca sorun ve çözüm bekleyen konular varken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum’ (ÇEDES) projesi bu sorunlara çözüm olmadığı gibi sorunu daha da derinleştiriyor. Önümüzdeki eğitim ve öğretim döneminden itibaren pilot illerde hiçbir yetkinlik ve pedagoji eğitimi almamış imam ve vaizlerin, ÇEDES projesi ile okullarda görevlendirilmesi eğitime vurulmuş en büyük darbelerden biri. Bu proje ile aslında HÜDA-PAR’ın beklenti ve isteklerine cevap veren bir projedir. Bu projenin hayata geçirilmesi durumunda karma ve laik eğitimin darbe alacak” şeklinde eleştirilerde bulundu.

ÇEDES NEDİR?
Millî Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum’ (ÇEDES) projesi kapsamında ‘manevi danışman’ olarak görevlendirilen imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu hocaları, önümüzdeki eğitim ve öğretim yılından itibaren MEB okullarındaki öğrencilere ‘değerler eğitimi’ verecek.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ