Milletvekili Kaya, turist rehberliği meslek kanunu yasa teklifindeki değişikliği 'milli bir sorun' olarak dile getirdi. Kaya, “Kanun teklifinin özellikle ilgili kurumlara ve uzmanlara sormadan dayatılması, çok ciddi sorunları beraberinde getirdiği, ekonomik istihdam ve kültürel açıdan tehlikeli olduğu, hatta milli bir sorun içerdiği görülmektedir" dedi.

TURİST REHBERLİĞİ MÜZELERE SIKIŞTIRILAMAZ

Turist rehberliği mesleğinin Türk turizmi için kritik öneme sahip olduğunu belirten Kaya, “Konuşulması gereken ciddi öneme sahip 3 önemli konu var. Birincisi Türkçe rehberlik, ikincisi arkeoloji ve sanat tarihi gibi bölümlerin rehber olabilmesinin kolaylaştırılması ve üçüncüsü otobüste rehber bulundurma şartının kaldırılması, nokta (müze) rehberiği getirilmesidir. Rehberlik eğitimi sadece kültür ve tarih bilgisi içermez. Bir rehber bir müze kapalı olduğunda alternatif tur rotasını belirleyebilecek alan bilgisine ve turistik uzmanlığa sahiptir. Müze rehberliğine sıkıştırılmak isteniyor rehberler, diyelim ki oldu, müzede çalışan arkeolog ve sanat tarihçileri rehber olunca esas rehberler ne iş yapacak diye size soruyorum? O zaman rehberlik mesleği kalacak mı ortada? Ayrıca etrafta onlarca bölümden mezun kişi ve Türkçe rehber olunca o rehberler bu kadar çok rehberin olduğu yerde para kazanabilecek mi? Otobüste rehber bulundurma zorunluluğu kaldırılırsa ne olur? Çok net ifade edeyim, bu meslek ortadan kalkar" diye konuştu.

TURİST REHBERLİĞİ MİLLİ MESELEDİR

İYİ Parti Antalya Milletvekili Kaya, konuşmasında kültürel ve doğal miras öğelerinde yaşanabilecek milli imaj sorunlarına da değinerek, “Yabancı tur operatörlerinin yabancı personelle turlar düzenlemesi durumu oldukça kritiktir. Yabancı uyruklu ve zihniyetini bilmediğimiz rehberlerin doğru bilgiden uzak; tarihimizi ve geçmişimizi karalayacak propagandaları kendilerine malzeme etme durumunu da göz ardı edemeyiz. Hassas konularda Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli turist rehberleri dışındaki kişilerin anlatım yapmasına izin vermek anlamına gelecektir. Bilgi kirliliğinden tutun da turistlerin kalitesiz ve çok problemli turlarda müşteri memnuniyetinin zerresinin olmadığı turlar yapılır. Turist rehberlerinin en önemli görevlerinden biri ülkenin tanıtımını sağlamak ve olumlu imaj oluşturmaktır. Bu imaj yerle bir olur. Yerli ve yabancı turistler kendi haline bırakılmış olur. Zaten bulunduğumuz konum itibariyle yurt dışında halen iyileştirmeye çalıştığımız bir imajımız var. Bu imaj eğitimsiz ve bilgisiz kişilerce yerle bir edilir. Turist rehberleri sadece müzede rehberlik yapmak zorunda bırakılırsa, rehberler bu işi yapmayı zaten bırakır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA