ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Ali Rıza Yeniçıktı, sektörün sorunlarını anlattı. “İş bulamayanlar ilk tercihlerinden biri de turizm şöförlüğü. Bu durum turizm kalitesini düşürdüğü gibi farklı sorunları da beraberinde getiriyor” diyen Başkan Yeniçıktı, “Mesleğimiz, itibarsızlaştırılıyor. Konuyla ilgili acilen bir meslek kanunu çıkartılarak kriterler getirilmeli yoksa bu durumdan turizmde zarar görecektir” ifadeleriyle uyarılarda bulundu.

Başkan Yeni Çıktı

MESLEĞİMİZ İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR!

Turizmde her yıl yeni bir rekor kırılırken, şoförlerin refahı ve gelirinin her geçen gün daha da geriye gittiğini aynı zamanda turizm şoförlük mesleğininim de itibarsızlaştırıldığını ifade eden Başkan Yeniçıktı, “Antalya’yı bu sezon 15 milyonun üzerinde insan ziyaret etti. Yerli ve yabancı turistlerin büyük bölümünü ise turizm şoförleri karşılayarak, konaklayacakları yerlere ulaştırdı. Gelen turistlerin ilk karşılayan ve muhatap oldukları kişiler ise yine turizm şoförleri oldu. Turistin ilk karşılayan ve muhatap olan biz turizm şoförlerinde olması gereken kriterleri sağlamayan kişiler nedeniyle güvenlik, trafik bilinci ve iletişim eksiklikleri bu kente eksi olarak geri dönüyor. Yabancı dili olmadığı için turistle iletişim kuramayan ya da kavga eden şoför mü olur? Maalesef hepsi ve daha fazlası oluyor çünkü bir kriter yok. Firma ve oteller ucuz iş gücü nedeniyle kriter yerine yalnızca ehliyetine bakmakla yetiniyor. Daha önce bu mesleği yapmış mı, yabancı dili var mı, insanlarla iletişimi nasıl diye bakmak yerine, “en ucuz hangisiyse” onu tercih ediyor! Mesleği bu olmayanlarda, turistlerden bahşiş alma hayaliyle 2-3 aylık bu işi yapıyorlar. Bahşiş vermediği için turisti döven şoför mü olur? Mesleği şoförlük olmayan bu kişiler, mesleğimizin itibarını da yerler bir ediyor” ifadelerini kullandı.

Fotooto

ACİLEN YASAL DÜZENLEME GETİRİLMELİDİR

Yaşanan sorunlara karşı acilen meslek kanunu çıkarıla turizm şoförleri için düzenleme getirilmesini isterken kentin vitrini olan şoförlerin sorunlarının görmezden gelindiğine dikkat çeken Başkan Yeniçıktı, “Kentte yaklaşık 10 binin üzerinde servis personeli, eğitim ve turizm şoförleri var. Antalya’nın turizm potansiyelini korumak ve geliştirmek adına, şoförlerin yaşadığı sorunlara çözüm bulunması büyük önem arz ediyor. En büyük reklam turistlerin kendi yaptıkları ve öneri de bulunduklarıdır. Bu nedenle çözüm bulanamadığı takdirde uzun vade de turizmin bu durumundan zarar görecektir. Bu nedenle şoförlerin seslerini duyurması ve çözüm için bir araya gelmesi, sektörün geleceği açısından kritik bir öneme sahip. Turizm Şoförleri Derneği olarak meslektaşlarımızın hakkını aranması konusunda mücadelemizi sürdüreceğimiz gibi turizm şoförleri arkadaşlarımızı da derneğimize gelerek kayıt olmaları bu süreci de hızlandıracaktır” dedi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ