ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre Antalya turizmi her geçen yıl rekorlar kırmaya devam ederken sektör personel sıkıntısı yaşıyor. Turizm sektörü çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) eğitimi ile kişisel gelişim ve mesleki eğitim konularındaki yetersizliği dile getiren Eğitim Uzmanı Burcu Bahar Balcı, sezon yoğunluğu nedeniyle çalışanların yeterli eğitim alamadıklarını belirterek, turizm sektöründe ciddi bir protokol eğitiminin şart olduğunu ifade etti.

YETERLİ EĞİTİM VERİLMELİ
Turizm sektörünün ekonomik açıdan büyük bir öneme ve geleceği şekillendirebilecek bir potansiyele sahip olduğunu Eğitim Uzmanı Burcu Bahar Balcı, “Turizm çalışanları ilk işe girdiklerinde verilen tüm eğitimlerde İSG’nin önemine değiniliyor. İşe giriş ve departman eğitimleri yeteri kadar dikkate alınmadığı için çalışanlar açısından ciddi riskler oluşturuyor. Sezon yoğunluğu nedeniyle çalışanlara gereken eğitimleri sağlamak her zaman mümkün olmayabiliyor. Antalya’nın turizmdeki önemi ve geleceği göz önüne alındığında, sürdürülebilir hizmet sağlanabilmesi için eğitim konusunun öncelikli hale gelmesi gerekiyor. Turizmin sürdürülebilirliği için kalifiye ve iyi eğitim almış çalışanlar bu denklemin vazgeçilmez bir parçasıdır” ifadelerini kullandı.

FOTO (2)-32

PLANLAMA YAPILMALI
Sezon yoğunluğunun getirdiği zorlukları aşmak için çeşitli çözüm önerilerinde bulunan Eğitim Uzmanı Balcı, “Yöneticiler tarafından her yıl planlanan aylık ve yıllık eğitimlerin eksiksiz olarak verilmesi ve eğitim planları daha detaylı denetlenmelidir. Personeller, sezon sırasında yoğunluktan dolayı katılamadıkları eğitimler için muhakkak interaktif eğitim almaları gerekiyor. Eğitim içerikleri, konuyla ilgili uzmanlarla işbirliği yapılarak hazırlanmalıdır. Eğitimlerin etkinliği düzenli olarak değerlendirilmelidir. Eğitimlerde gerekli güncellemelerde yapılmalıdır. Ayrıca yaşanabilecek doğal afetlere karşı alınan eğitimler sayesinde profesyonel olarak çalışmalara destek olunabilmektedir. Bu nedenle, yetkililerin ve sektör temsilcilerinin eğitim konusuna öncelik vererek çözüm odaklı adımlar atması büyük önem taşıyor” dedi

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ