TÜRKİYE’DE yaklaşık 20 milyon kişinin sigara içtiği tahmin ediliyor. Milyonlarca insanın sigara içerken ayrıca çevresindeki pasif içicilere ve doğaya zarar verdiği bilimsel olarak ortaya koyuldu. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar,  “ Bilimsel yönde bir izmaritin bir ton suyu kirlettiği biliyoruz. Kirli su ile insanların sağlığını ve gelecek ile tüm canlıların zarar görmelerine neden olmaktadır. Tütün kullanıcıların bu kadar düşüncesiz olmalarının nedeni olan bağımlılık hastalığının sebep olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

yurtbahar

‘DOĞAYA ZARAR VERİLİYOR’

Tütün kullananların 4 bin tane zehirli madde bırakarak havayı zehirlediğini söyleyen Yurtbahar, “Atılan izmaritler toprağı ve suyu zehirliyor. Biz de onların zehirlediği ürünleri tüketiyoruz. Böylece vücudumuzda 4 bin tane zehirli maddenin getirdiği hastalıkları barındırıyoruz. Ağaçların, bitkilerin altında izmaritler var. Bu yapılan doğaya, hayvanlara ve insanlara zarar vermektir. Hiç kimsenin bu zararı vermesine hakkı yok” dedi.

Izmarit

‘TOPLUMU KORUMAK ANAYASAL ZORUNLULUKTUR’

Yaşam hakkına değinen Yurtbahar, “Anayasa'mızın 56. Maddesi gereği; ‘tüm canlıların sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkı olduğu’ yazılmaktadır. Bu yaşam hakkımızı kaybetmek istemiyoruz. Özellikle çocuklar ve gençlerimiz yaşam hakkı olarak; tütün kullanıcıların kendilerinin dışında bulunan yaşam haklarını düşünerek açık havada da olsa, tütün dumanı ve artıklarından toplumu korumak zorundadırlar. Anayasal ve toplum sağlığı için vicdanı bir görev ve sorumluluktur dumansız hava sahasına sahip çıkmak zorunluluktur” diye konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER