Yemyeşil ormanların arasında, Kemer'in sakin köylerinden birinin üstünde, huzurlu bir yayla yükseliyor. Üçoluk Yaylası, 1500 metre yükseklikte, muazzam doğal güzellikleriyle Antalya'nın gizli bir cenneti. Beycik'in üstünde konumlanan bu yayla, zengin flora ve faunasıyla, basit ama büyülü evleriyle, kamp ve trekking tutkunlarını cezbetmeye devam ediyor.

 

DOĞANIN KUCAĞINDA BİR YOLCULUK

Kemer'den başlayan 37 km'lik bir yolculuk, çam ağaçlarının arasında ilerleyen bir masal gibi. Yolculuk boyunca çam kokuları, seyahati bir nevi meditasyona dönüştürerek, ziyaretçiyi adeta doğanın kollarına bırakıyor. Yayla, her adımında taze bir nefes sunuyor.

5-202001301153343

YÜKSEKLİKTEKİ ZENGİNLİK

Antalya'nın güneybatısında gizlenmiş olan bu yayla, 1500 metre yükseklikteki zengin bir flora ve faunaya ev sahipliği yapıyor. Basit ama şirin yayla evleri, sedir, çam ve çınar ağaçlarıyla bütünleşmiş, adeta doğanın kendi eliyle şekillendirdiği bir manzarayı sunuyor.

 

ALT YAPISIZ AMA BÜYÜLÜ EVLER

Elektrik ve telefon gibi modern alt yapı hizmetlerinden yoksun olan yayla, basit mimarili ancak o kadar da etkileyici evleriyle dikkat çekiyor. Doğal dokuyu bozmayan bu evler, çevreleriyle adeta bir bütün halinde. Doğanın içinde kaybolmuş gibi görünen bu evler, her biri bir hikaye anlatırcasına çevreye uyum sağlıyor.

ucoluk_yaylasi_karli_daglar

KAMPIN VE YÜRÜYÜŞÜN ADRESİ

Antalya ve Kemer halkının sıkça tercih ettiği bu yayla, seyahat şirketlerinin düzenlediği kamp ve trekking programlarıyla adını duyurmuş durumda. Doğanın kalbinde olmak, bu yaylada gerçek bir macera yaşamak demek.

Üçoluk Yaylası, bir doğa harikası olduğu kadar içinde barındırdığı huzur ve mistik atmosferle de büyüleyici bir yer. Burada geçirilen her dakika, adeta zamanın durduğu, ruhu dinlendiren bir hikayenin parçası oluyor. Haber/Erendiz ÖZKURT

Editör: Uğur Keskin