İYİ Parti Genel Sekreteri ve İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, Eren Eğilmez’in hazırlayıp sunduğu ‘Gerçek Fikri Ne?’ programına konuk oldu. Katıldığı televizyon programında yeni anayasa tartışmaları, Recep Tayyip Erdoğan ve Özgür Özel görüşmesi ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

‘SEÇMEN KUTUPLAŞTIRICI DİL İSTEMİYOR’

Kendisine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Siyasetin yumuşamaya ihtiyacı var” sözlerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Uğur Poyraz, siyasetin yumuşama veya sertleşme diye bir tanımlama üzerine kategorize etmenin zor olduğunu söyleyerek, yerel seçimlerde milletin siyasilere verdiği mesajı değerlendirdi. Milletin yaşadığı toplumsal sorunlara karşı hamaset, kutuplaştırıcı dil ve kavga istemediğini seçim yoluyla bildirdiğini ifade eden Poyraz, “Bugün seçim sonuç analizlerinde çıkarılan ders şu; millet diyor ki benim yakıcı sorunlarım var. Eğitimde niteliksizlik, sağlıktaki kriz, ekonomideki yakıcı buhran, hukuk ve adaletteki bütün yoksunluklar, özgürlükteki yoksunluklar var. Bu sorunlar benim Türk-Kürt olmama, Alevi-Sünni olmama, sağcı-solcu olmama iktidar yanlısı muhalif olmama bakmıyor. Bu sorunlar hepimizi kül ediyor. Seçmen artık kutuplaştırıcı dil istemiyorum dedi. Sandıktan okunacak en çarpıcı mesaj bu” dedi.

’81 İLDE TEK ADAMLAR VAR’

Zaman zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik ‘tek adam’ tabirinin kullanıldığını söyleyen Poyraz, bugün Türkiye’deki 81 ilde ve tüm ilçelerinde tek adamların olduğuna dikkati çekerek, “81 ildeki valiler, İl Emniyet Müdürleri, savcılar, suç ceza hakimleri, tapu müdürleri tek adam. Hatta daha ileri gidiyorum mahallelerde bekçiler tek adam. Yani küçük küçük tek adamların oluşturduğu bir piramit ortaya çıkıyor. Bütün bunlar bizi çok yordu ve gerdi” diye konuştu.

‘ERDOĞAN VE ÖZEL GÖRÜŞMESİ OLUMLU’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaretini olumlu karşıladıklarını söyleyen Poyraz, ancak bunun sadece bir fotoğrafta kalması ve ikilinin temsil ettikleri organizasyonların birbirlerine karşı nezaketlerinin aynı kararlılıkta devam etmediği standartlarda bu görüşmenin bir anlamı kalmayacağını belirtti.

YENİ ANAYASA TARTIŞMASINI DEĞERLENDİRDİ

Yeni Anayasa tartışmalarının Türkiye’nin yakıcı sorunlarının önüne geçmemesi gerektiğini belirten Poyraz, İYİ Parti’nin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi’nin öncüsü olduğunu vurgulayarak, bu sistemin günümüzdeki sistemden kurtulmanın bir kılavuzu olduğunun altını çizdi. Poyraz, konuşmasının devamında, “Ne zaman yeni anayasa tartışmaları gündeme gelse şöyle tırnak içinde bir cümle var ’askeri vesayet anayasası, darbe anayasası’. 1982’de bu anayasa yapıldığında 177 maddeydi, şimdi 154 madde. 19 Paket halinde değişiklik yapılmış, 7’si Ak Parti’den önce, 12’si Ak Parti döneminde. Toplam mükerreriler dahil 184 maddeye tekabül ediyor ve toplamda 96 madde değişmiş ve hiç dokunulmamış madde sayısı 58” ifadelerini kullandı.

‘ADAM KAYIRMA HER YERDE VAR’

Uğur Poyraz, Türkiye’de bugün emniyet, vergi dairesi, adliye veya SGK binalarında araya birilerini koymadan hiç kimsenin bu kurumlara adım atamadığını belirtti. Poyraz ayrıca bunu neredeyse herkesin yaşadığını yaşamayanların ise bir yakınlarından şahit olduklarını ifade etti. Bu tarz sorunlarla mücadele ettiğimiz bir süreçten geçtiğimizi ifade eden Poyraz, “İşte o zamanda küçük alt gruplar oluşuyor, devlet içinde devletçikler! O zamanda diyoruz ki nerde niye ayrıştık, niye çatışıyoruz? İşte bütün bunlarda eğer devleti kutsal değil de saygın kılacaksak; saygın devleti yönetecek kişileri de temsil makamında insiyatif sınırlarında belirleyerek oturtacaksak, o zaman bu anayasa da gerekli değişiklikleri ivedi ve acil olarak yapmak mecburiyetindeyiz. Ama bu bir kişinin hayatına kendimizi bağlayacağımız organizasyon maalesef olamaz!” diye konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER