Antalya Ticaret Borsası, Nisan ayı hal endeksini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarındaki değişimler incelendi. Endeksler, 2024 Nisan ayında bir önceki aya ve geçen yılın aynı ayına göre farklılık gösterdi.
NİSAN AYI HAL ENDESKİ BELLİ OLDU
Nisan ayında domates miktar endeksi aylık yüzde 36.56 artarken, fiyat endeksi aylık yüzde 15.29 azaldı. Sebze miktar endeksi aylık yüzde 14.52 artarken, fiyat endeksi aylık yüzde 29.37 azaldı. Meyve miktar endeksi aylık yüzde 17.06 artarken, fiyat endeksi aylık yüzde 17.86 arttı. Yıllık olarak değerlendirildiğinde, domates miktar endeksi yüzde 4.32, sebze miktar endeksi yüzde 14.27 ve meyve miktar endeksi yüzde 20.44 arttı. Fiyat endekslerinde ise domateste yüzde 87.95, sebzede yüzde 55.85 ve meyvede yüzde 78.24'lük artışlar kaydedildi. Nisan ayındaki bu değişimler, domates, sebze ve meyve için farklı eğilimler gösterdi. 
VATANDAŞ ENDEKSE BAKMIYOR
Vatandaş açıklanan endeksler hakkında görüşlerini dile getirdi. İki çocuk annesi Fisun Şengör, “Havalar ısındı diye domates fiyatları düştü gibi gözüküyor şu an pazarda. Ama aslında öyle değil, farkındayız. Pazara zor çıkar hale geldik” ifadelerine yer verdi. Hatice Bozkurt ise artık verilere bakmadığını dile getirerek, “Endekslere bile bakmıyorum artık. Elimdeki para ile sayıyla alıyorum ihtiyaçlarımı. Durum aslında ortada, veriler hakkında bir şey demiyorum. Evime giren meyve sebze geçen seneden bu seneye azaldı. Ben ona bakıyorum” dedi. Naime Sarıöz, geliri ne olursa olsun herkesin daha az alım gücü olduğuna dikkat çekerek, “Aylık geliri 30 binin üstünde olanlar bile yarım kilo almaya başladı. Öyle bol yemek komşuya götürmekten imtina eder oldu herkes. Her gün dışardan yiyenler evde pişirmeye başladı yemeğini. Marketlerin sebze meyve reyonlarında sebzeler çoğunlukla uzun süre beklemiş oluyorlar” ifadelerine yer verdi. 

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER