Aralık ayında da Antalya’daki sanatsal etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. AKM Aspendos Salonu 27 Aralık Çarşamba günü saat 20.00’de Aşık Veysel’i anmak amacıyla gerçekleştirilecek olan  ‘Veysel’in İzinde’ adlı konsere ev sahipliği yapacak. Aşık Veysel'in müziği ve sesi sadece ülkemizde değil, dünya çapında da tanınıyor ve saygı görüyor.
ANTALYALILAR DAVETLİ
Aşıklık geleneğinin önemli temsilcilerinden olan Aşık Veysel'in türkülerinin de seslendirileceği gecede, adeta müzik şöleni yaşanacak. Birbirinden değerli sanatçılar ile Aşık Veysel'in anılacağı geceye Antalyalılar tarafından büyük bir ilgi beklenmekte. 27 Aralık Çarşamba günüğ saat 20.00’de AKM Aspendos Salonu’nda gerçekleştirilecek olan konsere ise tüm Antalya halkı davetli.
AŞIK VEYSEL HAKKINDA
Âşık Veysel, gerçek adıyla Veysel Şatıroğlu (25 Ekim 1894, Şarkışla - 21 Mart 1973, Sivas), Türk halk ozanı ve şair. Afşar boyunun Şatırlı obasına mensup olan Veysel Şatıroğlu, Gülizar ve Ahmet Şatıroğlu çiftinin çocuklarından biri olarak 25 Ekim 1894'te Sivas Vilayeti'nin Tenos (bugünkü Şarkışla) kazasında doğdu. Çocukken görme yetisini kaybetmesine rağmen şiirlerinde hoşgörü, sevgi, birlik ve beraberlik, vatanseverlik ve tabiat konularını işleyen Âşık Veysel; ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’, ‘Dostlar Beni Hatırlasın’, ‘Kara Toprak’ ve ‘Güzelliğin On Para Etmez’ gibi birçok eser bıraktı. Türkiye'de âşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden birisi olarak kabul gören Veysel, Türkçeyi en yalın ve güçlü şekilde kullanan isimlerden birisi olarak kabul edilmektedir.
Eserleri; aralarında Tarkan, Barış Manço, Gülden Karaböcek, Selda Bağcan, Haluk Levent, Belkıs Akkale ve Hümeyra gibi birçok sanatçı tarafından tekrar yorumlandı. Amerikalı elektrogitar virtüözü Joe Satriani, 2008'de çıkardığı albümde ‘Aşık Veysel’ isimli kendi bestelediği enstrümantal bir esere yer verdi. Veysel, 2022 yılında ‘vefa’ kategorisinde Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne'ne layık görüldü. Aralık 2022'de yayımlanan cumhurbaşkanlığı genelgesi ile ölümünün 50. yıldönümü nedeniyle 2023 yılının Türkiye'de ‘Aşık Veysel Yılı’ olarak kutlanacağı ilan edildi. HABER/BUSE ER

Editör: Uğur Keskin