Okullarda öğle yemekleri öğrenci ve veliler için büyük sorun haline geldi. Çocukların sağlığının riske atıldığını söyleyen Veli-Der Antalya Şube Başkanı Tülin Koç “İktidar, seçim öncesi verdiği sözü tutmadığı gibi, ücretsiz yemek dağıttığı bütün okullardan da geri çekilmiştir. Deprem bölgesi dışında Türkiye genelinde kreş ve anaokullarında dağıttığı ücretsiz yemekleri artık vermiyor. Halbuki seçim öncesinde tam tersi bir tabloyu bizlere vaat etmişlerdi. Bu sözün arkasını bırakmayacağız” dedi.
TULIN KOC
KARNI AÇ ÇOCUKLAR!
Açlıkla mücadele eden milyonlarca ailenin çocuklarının geleceğinin bu kararın etkisi altında olduğuna dikkat çeken Tülin Koç, “Belki de günlük tek sıcak yemeği; okulun yemeği olacak olan çocuklarımızın açlıkla sınanmamaları gerekiyor. Karnı aç bir çocuğun okulda başarılı olması ne kadar mümkün olabilir? Tüm eğitimciler ve uzmanlar, çocuklarımızı okul sıralarında açlıkla mücadele etmek zorunda bırakmamamız gerektiği konusunda hemfikirler. Onlar, bu ülkenin bizim geleceğimizdir” şeklinde konuştu.

Foto (1)-62

Okullarda yetersiz beslenme kadar sağlıklı suya ulaşımın da zorlaştığını belirten Koç, “Ülkemizde okulların yüzde 95’inde öğrencilerin su ihtiyacını karşılayabilecekleri çeşmeleri yok. Olanlarda da, su tesisatlarının eski olması nedeniyle şehir şebeke suyu temiz olsa bile, okula ulaştıktan sonra su içilebilir olmaktan çıkmaktadır. Kantinlerde 0.5 litre su 5 lira. Okula harçlıksız gönderilen öğrencilerin kantinden su alması mümkün değildir. Öğrenciler genellikle 0.5 litre pet şişelerle getirdikleri suyu tüketmektedirler. Ancak gelişim çağında olan bir öğrencinin 2 litre su tüketmesi gerektiği düşünülürse evden getirilen su yetmemekte, daha sonra su ihtiyaçlarını tuvalet çeşmelerinden karşılamaktadırlar. Bu hastalığa davetiye çıkarmaktır. Çocuklarımızın sağlıklı içme suyuna erişim hakkı tüm okullarda bir an önce sağlanmalıdır” diye konuştu.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ