İklim değişikliğine bağlı olarak kuraklık sorunuyla mücadele etmek ve vahşi sulamanın önüne geçmek için çalışmalarına devam eden Antalya Büyükşehir Belediyesi, kapalı sulama sistemleri kuruyor. Bu sayede su kaynaklarına sahip çıkarken, daha fazla alan sulanarak üretimin ve gelirin artmasına katkı sunuluyor. Bu çerçevede Korkuteli Yukarıkaraman Mahallesi’ne de Kapalı Sistem Sulama Tesisi yapılıyor. Kapalı devre sulama sistemiyle yıllardır vahşi sulama yöntemi ile sulama yapan, su yetersizliği nedeniyle çiftçilerin kâbusu haline gelen sulama suyu sırası beklemeleri son bulacak. 
 AW047058_02
Kısa sürede verim arttı 
5 bin metrelik hattın 2 bin metresi üç aylık bir çalışmayla tamamlanırken, çiftçiler de bahçeleri ve tarlaları için damlama sulama borularını döşedi. Sulama sisteminin etkilerini kısa sürede gördüklerini söyleyen üreticiler, sebze meyveleri ihtiyaç duyduğu an sulayabildikleri için verimin arttığına dikkat çekti.  
 AW047058_06
5 bin metre isale hattı döşeniyor 
Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje hakkında bilgi veren Ziraat Mühendisi Merve Güneş Bahşi, “Yıllardır çözüme kavuşturulamayan vahşi sulama yöntemiyle sulama yapıldığı için bölgede aşırı su kaybı yaşanıyordu ve sulama suyu yetersizliği çiftçilerin adeta kâbusu haline gelmişti. Başkan Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma ilkeleri çizgisinde Korkuteli Yukarıkaraman köyü kapalı sistem sulama tesisi yapımına başlamış bulunuyoruz. Kapalı sistem sulama tesisi ile yaklaşık 5 bin metre isale hattı döşenerek 500 dekar tarım arazisinin sulama suyu ihtiyacını karşılamış olacağız” dedi.  
 
Sulama suyu sırası son buluyor 

Korkuteli Yukarıkaraman Muhtarı Faruk Bahşi yıllardır vahşi sulama ile çiftçilik yapmaya çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu: “Muhittin Başkanımızın tarıma desteklerini çok iyi biliyoruz. Müracaat ettik sesimizi duydu. Bizim buralarda ilkel yöntemlerle sulama vardı. Bu proje bitti mi bunların hepsi geride kalacak. Bu sistem olmadan önce 15 günde bir sulama sırası geliyordu. Bu sürede de ürünlerde verim kaybı oluyordu. Şu anda herkesin ihtiyacı karşılanıyor. Sulama suyu sırası beklemeyeceğimiz için meyve ağaçlarına da sebzelere de ihtiyaç olduğu zaman su verebileceğiz. En büyük problemimiz suydu Başkan sesimizi duydu su problemimizi çözdü” 
           

Kaynak: İHA