ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Antalya Ticaret Borsası (ATB) 4. Meslek Komitesi Üyesi Zafer Tan, önümüzdeki dönem için umutlu olduklarını ifade ederek, “Bu yıl ki mevsim gidişatı ve rekolteye baktığımızda üretim anlamında umut vaat eden bir dönem olacak gibi görünüyor. Şu anki litre bazındaki yüksek fiyat ve talep konusundaki azalma zeytinyağı bulunurluğu açısından da bir denge oluşturuyor” dedi.

Zafer Tan23

DÜNYA GENELİNDE FİYATLAR GERİLEDİ

İtalya ve İspanya’da yaşanan zeytinyağındaki krizle beraber litresinin 10 Euro’lara kadar çıktığına işaret eden Antalya Ticaret Borsası (ATB) 4. Meslek Komitesi Üyesi Zafer Tan, Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla Afrin’den zeytinyağı ithaalatı yapıldığını ifade ederek, “Yasağa rağmen bir şekilde Suriye Afrin üzerinden kaçak göçek şekilde belli firmalar üzerinden ülkeye girmeye devam ediyor. Maksat oradaki belli örgütlerin bu iş üzerinden bir kazanç sağlamaması. Dünya’ya baktığımızdaysa fiyatlar genel anlamda düşme eğilimde seyrediyor. Yaklaşık 45 gün önceki fiyatlara baktığımızda 1 Euro kadar gerileyerek, sızma zeytinyağı 8.63, yemeklik zeytinyağı 8.20 ve riviera 7.80 seviyelerine geldi. Ülkemizdeki fiyatlarda dünya pazarındaki fiyatlarla paralel seyrediyor” dedi.

Zeytinyağı12

ENFLASYONUN ALTINDA KALDI

Maliyet artışlarına göre zeytinyağı fiyatının düşük kaldığını da belirten Tan sözlerine, “Toptan alım hesabına göre baktığımızda kalitesine göre dökme zeytinyağının 170 ile 260 lira arasında alımı var. Filitrasyonu, paketleme, işçilik, nakliye ve karlılığını da koyduğumuzda fiyatlar 350 liraların altına düşmüyor. Kur yükseldikçe bu fiyatlarda da yukarı doğru bir ivmelenme kaçınılmaz oluyor. Perakendecinin alacağı fiyatların 300 - 400 lira bandından devam edeceğini düşünüyorum. Geçtiğimiz sene 120 liradan 200 lira ani bir artış olmuştu. Ani fiyat artışın bu yıl tekrarlanmayacağını ve bir dengeye oturarak daha stabil seyredeceğini düşünüyorum. Enflasyon bazında hesaplanırsa güncel fiyatların olması gereken rakamların altında kaldığını söylemek mümkün. Bu nedenle şu anki rakamların altına inmez” ifadelerini kullanırken önümüzdeki sezon için verimli bir yıl olacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ