Telgraf Turizm tarafından organize edilen kongre hakkında bilgiler veren Etkin Eczacılık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hümeyra Laçin, derneğin 14.yılında toplantının 300 eczacının katılımıyla gerçekleşeceğini belirtti. 

AW094901_03AW094901_03

Etkin Eczacılık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hümeyra Laçin, eczacıların 3 gün boyunca ‘'Nörolojik Hastalıklar ve Akılcı İlaç Kullanımında Eczacı Danışmanlığı''nı konuşacağının altını çizerek, "Koruyucu sağlıkta eczacının rolünü konuşacağız. Artık dünyada eczacılık mesleği sadece ilaç uzmanlığıyla sınırlı değil. Koruyucu sağlık hizmeti bireyin yaşamı başlamadan önce anne adayı eczaneye başvurduğu anda eczacı danışmanlığıyla başlıyor" diye konuştu.  

AW094901_02

Bu sürecin işleyişi hakkında açıklama yapan Laçin, “Biz gebelik döneminde anne adayına sağlıklı beslenme, doğru egzersiz, ağız diş sağlığı danışmanlığı verdiğimizde, mikrobiyotanın önemini anlattığımızda hayata gelecek olan bireyin yaşamına daha doğmadan dokunmuş, koruyucu eczacı hizmetini başlatmış oluyoruz. Yine gebelik sırasında anneye emzirme danışmanlığı ve doğru besin takviyeleri seçimi danışmanlığı verdiğimizde, biz aslında gelecek nesillerin yaşama en iyi başlangıcı yapmasını ve birçok kronik hastalıktan korunmasını sağlıyoruz'' ifadelerine yer verdi. 

Laçin, "Nörolojik hastalıklar, insan yaşamının çeşitli evrelerinde karşılaşılan ve yaşam kalitesini etkileyen, ilaç kullanımında hastanın uyumu, ilaç etkileşimleri, tedavinin monitorizasyonu gibi konularda eczacı danışmanlığının olmazsa olmaz olduğu hastalıklardır. Tüm bu konuların çok değerli akademisyen hocaların güncel bilgi paylaşımları ile tartışıldığı yüksek etkileşimli bir toplantı gerçekleştiriyor olacağız" dedi. 
                                  

Kaynak: İHA