Akdeniz Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAÇUMER) tarafından 60+ Tazelenme Üniversitesi 3. Dönem Mezuniyet Töreni Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygen Yılmaz, Yaşlılık Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü (YAÇUMER) ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürü Bülent Kayakuş, Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri ve tazelenme öğrencileri katıldı.

60648

ÜNİVERSİTEMİZİN KAPILARI SİZLERE HER ZAMAN AÇIK

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Türkiye'ye örnek olan Tazelenme Üniversitemizin mezuniyet töreninde, büyük bir cesaret ve azim örneği gösterip ikinci baharlarını eğitime adayan siz kıymetli büyüklerimizle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Mezun olacak öğrencilerimizi kutluyorum. Hepiniz buruk bir sevinç yaşıyorsunuz, bunun farkındayım. Ama bu bir veda değil. Şunu vurgulayarak konuşmama başlamak istiyorum; Üniversitemizin kapıları sizlere her zaman açık" dedi.

60648 (1)

ÜLKE GENELİNDE YAYGINLAŞTI

Rektör Özkan, “Akdeniz Üniversitesi olarak bu alanda öncü çalışmalar yürüttüğümüzü gururla söyleyebilirim. Bildiğiniz gibi üniversitemizde başlayan Tazelenme Üniversitesi projesi, Ege'den Malatya'ya kadar ülke genelinde yaygınlaştı. Ayrıca Spor Bilimleri Fakültemiz bünyesinde de Yaşlılarda Egzersiz ve Spor alanında çalışmalar başlattık. Ülkemizde ilk olan bu çalışma da Türkiye'ye örnek teşkil etti. Bu vesileyle Gerontoloji Bölüm Başkanımız Prof. Dr. İsmail Tufan hocamız başta olmak üzere Tazelenme Üniversitesi projesinin hayata geçirilmesine katkı sağlayan, emek veren tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

60648 (2)

BİRİ KIBRIS'TA 13 ÜNİVERSİTEDE 60+ TAZELENME ÜNİVERSİTESİ

YAÇUMER ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, “3. Mezuniyet Töreni'nde sizlerle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz. Biri Kıbrıs'ta 13 üniversitemizde bireylere ömür boyu öğrenme imkanı sunan 2006 yılında Akdeniz Üniversitesi'nde hayat bulan 60+ Tazelenme Üniversitesi topluma ve bireye kattığı değerlerle öğrenmenin yaş sınırı olmadığını bir kez daha kanıtlamıştır. Sizlerin burada olmanız ömür boyu öğrenmenin önemini vurgulamaktadır. Öğrenme arzusunun hiçbir zaman bitmediğinin en güzel örneği sizlersiniz" dedi.

Akdeniz Üniversitesi 60+ Tazelenme Üniversitesi'nin Türkiye'de yaygınlaşarak devam etmesinin en büyük temennileri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İsmail Tufan, “60+ Tazelenme Üniversitesi ülkemizde her geçen gün açılarak devam ediyor. Yeni üniversitelerin bünyesinde 60+ Tazelenme Üniversitesi Kampüsleri kuruluyor. En son Muş Alparslan Üniversitesi'nde yeni kampüsümüz yeni öğrencilerimizle buluştuk. Ardından Şırnak, Batman, Hakkari, Sivas, Malatya bunlar da dahil olacak. Dolayısıyla büyük bir ailenin bir parçası olarak sizleri mezuniyetinizde selamlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından mezun olan öğrencilere belge takdimi gerçekleştirildi.

Kaynak: DHA