SAĞLIK ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi ve Antalya Tabip Odası (ATO) Aile Sağlığı Merkezi Çalışanları için başlattıkları ‘Vergide Adalet İstiyoruz’ eyleminin 5’incisi Muratpaşa 28 No’lu Ahmet Atmaca Sağlık Merkezi önünde yapıldı. Aile Sağlığı Merkezi emekçileri açtıkları pankart, döviz ve attıkları sloganlarla vergide adalet istediler.
‘VERGİ KESİNTİLERİYLE ÜCRETLER DÜŞÜYOR’

Eylem yapan grup adına açıklamayı SES Antalya Şube Eş Başkanı Şükran İçöz yaptı. İçöz, “Türkiye’nin dört bir yanından aile hekimliği çalışanları ‘Vergide Adalet İstiyoruz’ talebiyle Aile Sağlığı Merkezlerinden sesini duyurmaya çalışıyor. 15 Mart günü Şubat 2024 ücretlerini alan ASM çalışanları vergi kesintileriyle ücretlerin düştüğünü gördü. Bu durumu bir anketle arkadaşlarımıza sorduk. Sadece aile hekimlerinin bu ay ortalama 8 bin lira vergi kesintisi yaşadığını öğrendik. Geçen hafta yaptığımız aynı ankete yanıt veren arkadaşlarımızdan her üç aile hekiminden birinin vergi kesintilerine ek olarak sadece bu ay nüfus düşmesi, eğitim alması, doğum/hastalık izninde olması ya da haksız performans şartları bahane edilerek ücretlerinde düşüşler yaşadıklarını bildirdi” dedi.

G J Go 39 W Q A A 3 J4

‘DEPREMDE SAĞLIKÇILARIN MAAŞI KESİLDİ’

Deprem bölgesindeki aile hekimlerinden 30 bin liraya yakın ücretin kesildiğini söyleyen İçöz, “Aile Hekimliği çalışanlarının sadece vergi kesintisi değil, depremde yaşamını yitirmiş kayıtlı kişilere ‘aşı yapılmamış’, ‘poliklinik hizmeti verilmemiş’ diye kesinti yapmak doğru mudur? Aile Sağlığı Merkezi yıkılmış, mahallesi yıkılmış olsa da çalışmaya devam eden, depremden kurtulabilmiş insanların sağlıklarını korumak için canla başla çalışan aile hekimlerinden yapılan ortalama 23 bin lira performans kesintisi derhal geri ödenmelidir. Depremin üstünden bir yıldan fazla zaman geçti, deprem bölgesinde doğru dürüst evi ve çalışma binası olmayan, düzgün bir altyapı sağlanamamış, suyu elektriği kesilen bir ortamda yaşayan ve çalışan ASM çalışanlarının ücretleri kesiliyor. Deprem belgesinde ısrarla kalıp bebeklere, gebelere zor koşullarda hizmet veren arkadaşlarımızın da deprem bölgelerini terk etmelerini mi istiyorsunuz? Daha ikinci ayda enflasyon ve vergi ile yaptığınız zammın yarıya yakınını geri aldınız. Sadece bu ay kestiğiniz vergilerle geçen sene deprem bölgesinde yıkılan Aile Sağlığı Merkezlerini yenileyebilirdiniz” ifadelerini kullandı.
 

‘200 MİLYON LİRA HAKSIZ VERGİ KESİLDİ’

Aile Hekimliği çalışanlarından bu ay 200 milyon lira haksız vergi kesildiğini söyleyen İçöz, “Kesilen vergilerle 40’dan fazla aile sağlığı merkezi yapılabilirdi. Siz koca bir sene boyunca tüm Türkiye’de 70 kadar Aile Sağlığı Merkezi yaptınız. Bizden kestiğiniz vergileri, randevu bulamadığımız şehir hastanelerinin, üzerinden geçemediğimiz paralı otoyolların ve köprülerin, uçamadığımız havaalanlarının, yediğimiz içtiğimizi, solduğumuz havayı zehirleyen Kanadalı maden şirketlerinin vergilerini affetmek, garantili ücretlerini ödemek için kullandınız. Gelecek ay bundan daha da fazla vergi keseceksiniz ve biz Aile Hekimliği çalışanları, iyice yoksulluk sınırı altında tükeneceğiz” diye konuştu.

G J Go 5U X A A E5 Ep J

‘HER ÇARŞAMBA EYLEMLERE DEVAM EDECEĞİZ’

Buradan ‘Vergide Adalet’ eylemlerinin beşinci haftasında hükümete seslendiklerini söyleyen İçöz, “Türkiye’nin her mahallesinde, her sokağında olan biz aile sağlı merkezleri çalışanlarının emeğini gasp etmekten, haksız vergi ve diğer kesintilerinden vazgeçin. Aile Hekimliği çalışanlarından sabit yüzde 15 vergi alınmasını talep ediyoruz. Her ay giderek artan gelir kaybına tahammül etmeyeceğimizi ve vergide adalet sağlanana kadar eylemlerimizi devam ettireceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Her Çarşamba bu haksızlığı seslendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER