AKMED’in düzenlediği, 8-10 yaş grubuna hitap eden 'Antoni Gaudi ve Casa Batlló' isimli atölye etkinliği, 17 Aralık Pazar günü saat 13.30-15.00 arasında gerçekleşecek. Katılımın ücretsiz olduğu bu etkinlikte, kontenjan 15 kişi ile sınırlı olacak.

YARATICILIKLARI ORTAYA ÇIKARTAN ATÖLYE

Atölye, Deniz Şenova ve Özge Yanardağ Koçyiğit tarafından yönetilecek. Bu etkinlikte, çocuklar ünlü Katalan mimar Antoni Guillem Gaudi Cornet’in yaşamı ve yaratıcı mimari eserlerine odaklanacak olup Gaudi'nin eserleriyle birlikte Art Nouveau mimarlık akımının özelliklerini öğrenerek, gördükleri yapıları anlama ve tanımlama becerilerini geliştirecekler. Atölye kapsamında çocuklar, günümüz standartlaştırılmış binalardan farklı bir bakış açısıyla üretilen Art Nouveau mimari örneklerini inceleyerek, mimari yapıları yorumlama ve karşılaştırma yetenekleri geliştirilecek. Ardından yapılacak olan bir boyama atölyesiyle çocuklar, mimarın eserleri üzerine oluşturulmuş boyama kağıtlarında kendi yaratıcılıklarıyla yapıları yeniden canlandıracaklar.

ANTONİ GAUDİ KİMDİR?

Antoni Gaudi, Art Nouveau akımının önde gelen İspanyol temsilcilerinden biri olarak bilinen Katalan bir mimardı. Özellikle Barselona'nın simgesel yapılarına imza atan Gaudi, 25 Haziran 1852'de Katalonya'nın Reus kentinde doğdu. Babası bir bakır ustasıydı ve mimari eğitimine 1869'da başlamış olmasına rağmen, askerlik hizmeti ve diğer sebeplerle eğitimi sekiz yıl sürdü. 1878'de Barselona'da eğitimini tamamlayan Gaudi, o dönemde şehirdeki sanatsal etkinliklerin merkezi haline gelmiş bir dönemde yetişti. Barselona, tekstil endüstrisinin gelişmesiyle orta sınıfın güçlendiği, zenginliğin arttığı bir zamandı ve Gaudi, Fransız mimar Eugene Viollet-le-Duc ve İngiliz düşünür John Ruskin'in fikirlerinden etkilenerek kendi estetik anlayışını oluşturdu. Gaudi'nin önemli eserleri arasında Casa Vicens, Güell Pavilyonu, Güell Sarayı, Colonia Güell Türbesi, Güell Parkı ve en tanınmış yapılarından biri olan La Sagrada Familia bazilikası bulunmaktadır. Kendi döneminin mimari stillerinin ötesine geçerek kendine özgü bir estetik yaratan Gaudi, yapıtlarıyla mimari dünyada derin izler bıraktı. HABER/AYSU DURSUN

Editör: Uğur Keskin