11 Aralık Pazartesi günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirecek. Toplantı öncesi İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, asgari ücret ile ilgili Meclis’te basın açıklaması yaptı. Kaya,  “Asgari ücretin ne kadar olmasından çok asıl mesele asgari ücreti neden bu kadar konuşuyoruz? Herhalde asgari ücretin ana gündemi bu kadar meşgul ettiği başka bir ülke yoktur” dedi.

aykut 2

‘YOKSULLUK YÖNETİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

Yapılan araştırmalara göre özel sektörde tam zamanlı çalışanların toplam 7,5 milyon olduğu ve bunların yüzde 46’sının da asgari ücretle çalıştığını söyleyen Kaya, “ Eğer bir ülkenin gündemini sürekli ücret artışları ya da hayat pahalılığı işgal ediyorsa bu ülkede yolunda gitmeyen bir şey var demektir. Tüm bunlar yoksulluğu yönetme uğraşının bir yansımasıdır. AK Parti’nin yapmaya çalıştığı şey yoksulluğu yönetmektir. Vatandaşa düşük gelir fikrinin kaçınılmaz olduğu aşılanmaya çalışılmaktadır” diye konuştu.

İKİNCİ YARI EN AZ 20 BİN 500 TL

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in asgari ücreti parti adına sunduğunu belirten Kaya, “ İYİ Parti olarak, açlık sınırı ve gıda enflasyonu tahminiyle, büyümeden işçiye verilecek refah atış payını da dikkate alarak hesaplanan teklifimiz; yılın ilk yarısı için 17 bin TL, ikinci yarısı için ise en az 20 bin 500 TL şeklindedir.  Bu teklif gerçekten de işçiyi enflasyona ezdirmemeye odaklıdır. Bu teklifin de Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından dikkate alınmasını en çok işçiler için temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı. HABER/ÇİĞDEM KORKAN

 

                                            

Editör: Uğur Keskin