Antalya’ya yürekten bir aşkla bağlı olan Süleyman Fikri Erten, 1876 yılında Bosna’nın Briçka Kasabası'nda doğdu. Köklü ve saygın bir ailede dünyaya gelen Süleyman Fikri'nin babası İmamzade Ailesi'nden Hacı Numan Efendi, annesi ise Sipahi Mustafa Bey'in kızı Ayşe Hanım'dı. Genç yaşlarda ailesinin çiftlik işlerine yardımcı olan Süleyman Fikri aynı zamanda ağabeyinin dükkânında da çalıştı.

Ancak bu genç adamın en büyük isteği, okumak ve öğrenmek oldu. İstanbul'a gitmek, orada eğitim almak hayali onun için özlemle doluydu. 1894 yılında İstanbul'a giderek Gazanfer Ağa Medresesi'ne kaydını yaptırdı. Daha sonra 1898'de Öğretmen Okulu’na yazıldı. Öğretmen Okulu’nda öğrenim gördüğü dönemde aynı zamanda cami derslerine devam etmeyi ihmal etmedi. 1905 yılında, Şehri Nasuh Zade Mustafa Efendi'den "İcazetname Darülmuallimin" ve Edebiyat Şubesi'nden "Şahadetname" alarak eğitimini tamamladı.

ANTALYA’DA YENİ BİR SAYFA: SÜLEYMAN FİKRİ’NİN GELİŞİ

Süleyman Fikri Erten, ilk olarak Bolu Lisesi'nde coğrafya, geometri, ziraat ve resim öğretmeni olarak göreve başladı. Ancak 1910 yılında, Antalya Lisesi'nde Resim ve Türkçe öğretmeni olarak atanması, hayatının dönüm noktalarından biriydi. 1915'ten itibaren Antalya Lisesi'nde Farsça ve Türkçe öğretmenliği yaparken aynı zamanda okulun Müdür Vekilliği görevini üstlendi. Rum Okulu'nda Türkçe öğretmenliği, İmam Hatip Okulu'nda ise Ruhiyat ve Ahlak öğretmenliği gibi önemli pozisyonları da üstlendi.

ANTALYA MÜZESİ’NİN KURUCUSU

Süleyman Fikri Erten'in en büyük mirası, Antalya'da bir müze kurma isteğiydi. 1919 yılında Fahri Asar-ı Atika memuru olarak atanarak Antalya'daki eski eserleri toplamak ve korumakla görevlendirildi. 1923 yılında Müze Memurluğu'na ve 1924 yılında ise Müze Müdürlüğü'ne atanması, Antalya Müzesi'nin temellerini atmıştı. Süleyman Fikri Erten, 1941 yılında 65 yaşında Müze Müdürlüğü'nden emekli olana kadar bu kutsal görevi sürdürdü.

ATATÜRK’LE ÖZEL ANILAR

Süleyman Fikri Erten, 1930 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Antalya ziyaretinde, Atatürk'e Aspendos Tiyatrosu'nu gezdirdi ve onun önünde bir konuşma yapma onuruna erişti. Ata'nın şerefine düzenlenen akşam yemeğinde de yer aldı. Bu özel anılar, onun Atatürk sevgisini ve milli değerlere olan bağlılığını vurguladı.

Süleyman Fikri Erten, onurla sürdürdüğü hizmet yıllarını üretkenlikle geçirdi ve Antalya'nın tarihini ve kültürünü anlatan birçok önemli belge ve kitap bıraktı geride. 1962 yılında 86 yaşında hayata gözlerini yumdu ancak onun mirası hala canlı ve Antalya'nın tarih ve kültürünü aydınlatmaya devam etmektedir.

WhatsApp Image 2023-11-08 at 09.59.01 (1)

ESKİ ANTALYA’NIN GÜZEL ANILARI

Süleyman Fikri Erten'in sevgisiyle dolu olduğu Antalya'yı her fırsatta dile getirdi ve eserlerinde yansıttı. Onun anısına düzenlenen "Süleyman Fikri Erten’in Objektifinden Eski Antalya" sergisini ziyaret ederek, geçmişin büyüleyici hatıralarına bir göz atabilirsiniz. Sergi, 4-12 Kasım tarihlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda ziyarete açık ve Eski Antalya'nın güzelliklerine yolculuk yapmanızı bekliyor. Haber/Erendiz ÖZKURT