TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) desteklediği 12. Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX'in tanıtım toplantısı, Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde gerçekleştirildi. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, toplantı sırasında YÖREX Fuarı’nın ilk kez 2010 yılında düzenlendiğini belirtti.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN SAYISI 1481’E ULAŞTI

2010 yılından bu yana fuarda Türkiye’nin kadim geçmişi ve medeniyetler harmanını yaşatan yöresel ürünleri tanıttıklarını dile getiren ATB Başkanı Ali Çandır, “15 yıllık dönemde ülkemizdeki coğrafi işaret tescilli ürün sayısı 109'dan 1481'e ulaştı. Güncel olarak 605 adet ürünümüz de başvuru aşamasında. Oda ve borsalarımızla yapmış olduğumuz görüşmelerden bir bu kadar ürün için de çalışmaların devam ettiğini biliyoruz. Diğer taraftan YÖREX başladığında AB'de tescilli coğrafi işaretli ürünümüz yoktu. Günümüzde TOBB'un desteğiyle 14 ürünümüz tescillendi. 7 ürünümüz askıda, yani tescil için gün sayıyor. 39 ürünümüz ise başvuru, yani inceleme aşamasında” ifadelerine yer verdi.

DEĞERLER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Avrupa Birliği'nde tescilli 3561 coğrafi işaretli ürünün toplam ticari değerinin yaklaşık 75 milyar Euro olduğunu açıklayarak “Bunun yüzde 32'sine denk gelen yaklaşık 23 milyar Euro’uk bölümü tarım ve gıda ürünüdür. Bu değer her geçen gün artmaktadır. Yani katma değeri en yüksek ürünler arasında coğrafi işaretli ürünler bulunmaktadır. Dolayısıyla bizleri hem yurt içinde hem uluslararası düzeyde ciddi bir potansiyel beklemektedir” dedi. HABER/AYSU DURSUN